Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu, według danych szacunkowych z końcem lipca w powiecie raciborskim – mimo załamania na rynku pracy spowodowanego koronawirusem – odnotowano spadek bezrobocia. Powodem spadku bezrobocia jest przede wszystkim rekrutacja nowych pracowników przez Eko-Okna. 

Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wynosi 1 848 osób w tym 1 128 kobiet. W porównaniu do danych czerwca tego roku liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych zmniejszyła się o 25 osób.

– Jednocześnie informujemy, że w omawianym okresie zgłoszono i pozyskano 297 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej. Najczęściej oferty pracy zgłaszane były na następujące stanowiska: specjalista ds. sprzedaży z j. francuskim, specjalista ds. sprzedaży z j. włoskim, specjalista ds. sprzedaży z j. niemieckim, sprzątacz, stolarz (proste prace stolarskie), pracownik produkcyjny, pracownik ogólnobudowlany, pracownik fizyczny, spawacz TIG, blacharz izolacji przemysłowych, pakowacz ręczny, tapicer – podaje PUP.

Dodajmy, że oferty pracy dla specjalistów ds. sprzedaży na rynkach zagranicznych dotyczą największego pracodawcy w powiecie raciborskim – spółki Eko-Okna.

Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na dzień 30 czerwca 2020 r wyniósł 4,6 %. W tabeli poniżej dokładne dane z poszczególnych gmin powiatu raciborskiego.

(oprac. wk, źródło: PUP Racibórz)