To temat wykładu i panelu dyskusyjnego na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Gościem dawnej siedziby Piastów będzie dr Janusz Mokrosz. Zamek Piastowski, 14 czerwca, godz. 19.30, sala konferencyjna Domu Książęcego, wstęp bezpłatny.

Dyskusja zostanie skoncentrowana wokół Raciborza i powiatu raciborskiego. Armia Czerwona wkroczyła nad górną Odrę w styczniu 1945 r., w ostatni dzień marca zajmując Racibórz, w kwietniu obszary w dorzeczu Psiny. Ziemia raciborska leżała wtedy formalnie w granicach III Rzeszy. Sowieci dopuszczali się tu licznych grabieży i gwałtów. Nie od razu władzę przejęła polska administracja.

Janusz Mokrosz (ur. w 1981 r. w Raciborzu) – historyk, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz nauczyciel w Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach. W latach 2019–2021 dyrektor Muzeum w Chorzowie. W 2022 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Autor monografii Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948) oraz licznych rozdziałów w pracach zbiorowych i artykułów publikowanych w czasopismach. Specjalizuje się w historii XX wieku. W kręgu jego głównych zainteresowań pozostają dzieje Polski po II wojnie światowej.