Wydłużono ważność orzeczeń lekarskich z ZUS - TerazRaciborz.pl

Wydłużono ważność orzeczeń lekarskich z ZUS

oprac. wk, redakcja@terazraciborz.pl     06.04.2020 | 10:04     Komentarze (1)

Instagram Skomentuj

Osoby, które  czekają na przedłużenie renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych, czy świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące. 

– Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej przedłużyły ważność części orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie ZUS. Chodzi o orzeczenia o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które kończą się w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Takie orzeczenia zachowają ważność przez trzy dodatkowe miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Warunkiem jest złożenie wniosku o wypłatę świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności dotychczasowego orzeczenia. 

Świadczenie rehabilitacyjne a kontynuacja wypłaty

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których – ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego zostaną wydłużone na podobnych zasadach.  Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Przypomnijmy, świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na okres przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż na 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach.

Gdy orzeczenie wygasło przed stanem zagrożenia

– Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca – wyjaśnia rzeczniczka.

W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne, wypłata świadczenia będzie kontynuowana.

(oprac. wk, źródło: ZUS, fot. pixabay.com/valelopardo)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze (1)

  1. Gość  

    6.04.20 | 10:40

    Dlaczego nie ma formalnego oświadczenie w mediach tylko samemu trzeba szukać takich informacji w internecie dlaczego zus nie wysyła do osób zainteresowanych o takim stanie rzeczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem