Wakacje z samego założenia mają być tym momentem w roku, kiedy zaznaje się relaksu. Wszystko oczywiście po to, żeby nabrać sił na nadchodzące miesiące. Obecny czas jest doskonały, jeśli chodzi o podróż do Tanzanii.

Może warto zatem zerwać się z łańcucha codziennych obowiązków i zmartwień, a zamiast tego pozwolić sobie na wypoczynek w wysoce komfortowych warunkach?

Opcji związanych ze specyfiką takich wycieczek jest wiele, ale… wyprawa do Afryki z butikowym biurem podróży Feel The Travel wydaje się odpowiednim wyborem dla tych, którzy chcą wycisnąć z wyjazdu 120% i pragną, aby wszystko zostało zorganizowane przez profesjonalistów. Zastanówmy się zatem wspólnie, dlaczego wakacje w Tanzanii to dobry pomysł?

O Tanzanii w telegraficznym skrócie

Zjednoczona Republika Tanzanii jest zlokalizowana we wschodniej części Afryki, tuż nad linią brzegową malowniczego Oceanu Indyjskiego. W skład tego państwa wchodzi kilka wysp, z których największą sławą cieszą się Mafia, Pembia oraz oczywiście Zanzibar. Cały kraj to obszar ponad 900 tysięcy kilometrów kwadratowych, gdzie mieszka blisko 40 milionów ludzi.

Miejsce to jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków świata. Wynika to z wielu powodów — od walorów dotyczących krajobrazu, aż po kwestie czysto praktyczne, jak choćby to, iż w Tanzanii języki urzędowym jest angielski. To znacznie ułatwia komunikację.

Pamiętaj, że jeśli marzysz o wakacjach w Tanzanii, to warto sprawdzić aktualną ofertę Feel The Travel!

Co warto zobaczyć w Tanzanii?

Tanzania to bukiet afrykańskich widoków, które zapierają dech w piersiach. Tak naprawdę kierunek ten można odkrywać przez całe życie, a i tak nie daje to gwarancji, iż zobaczy się wszystko. Nie powinno to jednak nikogo smucić, ponieważ najlepsze przygody to te, która trwają przez cały czas!

Safari w Tanzanii to propozycja dla amatorów podziwiania dzikiej przyrody. Taka wycieczka spodoba się także wszystkim tym, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji na plecach. Co zatem warto zobaczyć na miejscu? Oto kilka propozycji:

 1. Zanzibar — zwany również Wyspą Przypraw — to barwny kawałek lądu wynurzający się z błękitnych wód Oceanu Indyjskiego. Z czego słynie ten zakątek Afryki? Przede wszystkim z rosnących tam aromatycznych ziół, niewiarygodnie pięknych plaż, niesamowitych raf koralowych i miasta Stone Town. To zdecydowanie doskonała destynacja dla tych, którzy szukają ukojenia!
 2. Arusha — ta propozycja jest mniej oczywista. Czwarte pod względem wielkości miasto w Tanzanii może nie brzmieć przekonująco dla turystów. Trzeba tutaj jednak dodać, iż miejscowość ta jest świetną bazą wypadową do Parku Narodowego o tej samej nazwie. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu parków na terenie całego kontynentu afrykańskiego. Arusha to także propozycja dla tych, którym marzy się prawdziwe safari w Tanzanii!
 3. Ngorongoro — z powodzeniem można mówić, że ten punkt na mapie Tanzanii to prawdziwe objawienie, a być może nawet współczesny cud świata w dziedzinie przyrody. Egzotyczna roślinność i tak zwana Wielka Piątka to główne atrakcje tego zakątka. Wielka Piątka Afryki to określenie dla pięciu gatunków dużych ssaków, które mieszkają w tej części globu ziemskiego — słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawołu afrykańskiego oraz lamparta. To jednak nie wszystko! Na terenie Ngorongoro żyją także antylopy gnu, flamingi i wiele, wiele innych stworzeń.

Wyżej wymienione punkty to taka podstawa, jeśli chodzi o wakacje w Tanzanii. Być tam i nie zobaczyć tych wszystkich wspaniałości, to jak pojechać do Paryża i nie widzieć Wieży Eiffla. Czy na tym kończą się atrakcje turystyczne tego państwa? Absolutnie nie!

Wakacje w Tanzanii — sezonowe migracje zwierząt

Wybierając się w podróż do Tanzanii, można stać się świadkiem niezwykłego spektaklu z udziałem samej Matki Natury. Wielka Migracja — bo to o niej właśnie mowa — odbywa się zarówno na terenie tytułowej Tanzanii, jak i malowniczej Kenii.

Od stycznia do marca miliony majestatycznych antylop gnu, gazeli, bawołów oraz zebr przebiega dystans setek kilometrów, startując właśnie na równinach parku Serengeti. Móc patrzeć na to zjawisko to prawdziwy zaszczyt, który jednocześnie jest swoistym punktem wyjścia dla dalszego zwiedzania kraju oferującego tak wiele!

Jezioro Manyara — powód, by odwiedzić północ Tanzanii

Dlaczego jeszcze warto wybrać wakacje w Tanzanii? Odpowiedź to… jezioro Manyara! Jest ono płytkie i słodkowodne, a jego powierzchnia zajmuje około 230 kilometrów kwadratowych. Jednakże zarówno poziom wód Manyara, jak i jego faktyczny rozmiar ulegają zmianom. Oznacza to tyle, że za każdym razem, gdy przyjedzie się je obejrzeć, będzie ono wyglądało zupełnie inaczej, niż poprzednim razem!

Wspomniany akwen jest zlokalizowany w parku narodowym o tej samej nazwie. Jest on z każdej strony poprzecinany większymi i mniejszymi strumykami oraz porośnięty bujną i egzotyczną roślinnością. Występują tam sawanny, różnorakie palmy i inne, liczne okazy piękna.

Należy także wspomnieć, że występuje tam wiele gatunków zwierząt, będących pod ścisłą ochroną. Są to m.in. bawoły, lwy, hipopotamy, pawiana, słonie, żyrafy, antylopy i guźce.

Kiedy wybrać się na wakacje do Tanzanii?

Wycieczka do Tanzanii to propozycja dla tych, którzy przepadają za wysokimi temperaturami. Jeśli chodzi o czas wyjazdu, to najlepiej rozważyć luty, marzec, kwiecień i grudzień. Właśnie w tych miesiącach termometry w tej części świata wskazują najwyższe wartości.

Interesującą opcją jest także podróż w te strony w październiku i listopadzie — wówczas liczba godzin wypełnionych promieniami słońca jest największa. Jaka jest średnia temperatur w Tanzanii? Przez cały rok waha się ona od 28 do 33 stopni Celsjusza.

Wakacje na Zanzibarze — największe atrakcje turystyczne

Tanzania to także Zanzibar. Ta wyspa oferuje moc wrażeń, co z kolei stanowi gwarancje przeżycia dziesiątek przygód. Choć miejsce to wzbudza naturalne skojarzenie z błogim lenistwem na plaży i wygrzewaniem ciała w promieniach afrykańskiego słońca, to w praktyce  okazuje się, iż świetnie bawić będą się tam także amatorzy spędzania czasu w aktywny sposób. Co więc zobaczyć przy okazji wizyty na Zanzibarze? Oto kilka ciekawych propozycji:

 1. Stone Town — czyli architektoniczna perła wyspy. Osoby lubiące zwiedzać zabytki będą przeszczęśliwe, jeśli odwiedzą to miasto. Podczas wycieczki można także wstąpić do jednego z licznych sklepów z lokalnymi przyprawami oraz rękodziełem;
 2. Plantacja alg — na Zanzibarze rośliny te uprawiane są od kilku dekad;
 3. Park Narodowy Jozani — składa się on z części typowo lądowej oraz położonej nad morzem. Miejsce to szczególnie docenią np. osoby lubiące medytować w spokoju;
 4. Prison Island — to malutka wysepka, gdzie ponad 100 lat temu wybudowano więzienie. Ciekawostką jest jednak to, że ani przez chwilę nie pełnił on funkcji, dla której go wzniesiono. Przez lata używano go jako szpitala oraz punktu kwarantanny dla cierpiących na żółtą febrę;
 5. Centrum Motyki — ten punkt na zanzibarskiej mapie nazywany jest również Farmą Motyli. Można tam z bliska przyjrzeć się wszystkim gatunkom tych owadów, jakie zamieszkują strefę równikową.

Zanzibarskie atrakcje w zasadzie można mnożyć bez końca. Do listy warto dodać także jaskinie w Mangapwani, która leży naprawdę niedaleko od Stone Town. Ta grota dawnymi laty była wykorzystywana przez osoby ciężko pracujące na zlokalizowanych nieopodal plantacjach. To niemy świadek wielu strasznych historii, które wydarzyły się na tych terenach.

Wyspa Przypraw, jak często nazywany jest Zanzibar to nieprzypadkowe sformułowanie. Istnieje nawet sposób, aby przekonać się dlaczego stosuje się takie właśnie nazewnictwo! Jak tego dokonać? Wystarczy wybrać się na farmę z przyprawami, gdzie można zobaczyć w jaki sposób rosną cynamon, goździki, pieprz, wanilia i wiele, wiele innych!

Tanzania — ciekawostki

Wyjeżdżając na wakacje do Tanzanii, warto zapoznać się nieco z tamtejszą kulturą i tradycjami. Wszystko rzecz jasna po to, aby na miejscu bawić się doskonale! Oto kilka ciekawostek dotyczących tego afrykańskiego państwa:

 1. Główną religią w Tanzanii jest katolicyzm, czym niektórzy mogą być dość mocno zaskoczeni. Trudno jednak mówić o tym, że jest to wyznanie wiodące, ponieważ katolicy stanowią tylko i aż 26% całej populacji kraju. Jednakże jest to religia oficjalną i to właśnie stąd takie, a nie inne statystyki;
 2. Przez Tanzanię przepływa najdłuższa rzeka Afryki, zwana także Rzeką Życia — mowa oczywiście o Nilu;
 3. Najwyższym szczytem górskim w Tanzanii jest Kilimandżaro (5895 m n.p.m.);
 4. Na terenie Tanzanii żyje ponad 160 różnych plemion afrykańskich;
 5. W państwie tym ludność posługuje się około 120 dialektami i językami;
 6. W Tanzanii mamy do czynienia z największą liczbą dzikiej zwierzyny skoncentrowanej w jednym miejscu. Łącznie żyje tam 4 miliony zwierząt, będących przedstawicielami 430 gatunków;
 7. Największy na świecie gatunek kraba, czyli krab kokosowy bytuje właśnie w Tanzanii;
 8. Czarne drzewo afrykańskie jest uznawane tam za drzewo narodowe;
 9. Warto wiedzieć, iż w Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny;
 10. Najniższa temperatura w Tanzanii została zarejestrowana w Mbeye i było to -5,5 °C, najwyższa zaś wyniosła 39,4 °C i było to w Kisauni.

Warto dodać, że Wakacje w Tanzanii to propozycja dla różnych grup turystów. Świetnie odnajdą się tam zarówno osoby poszukujące błogiego spokoju i rajskich krajobrazów, jak i miłośnicy safari, sportów wodnych, zwiedzania zabytków oraz kosztowania nowych, nieznanych dotąd smaków.

Rajskie wakacje szyte na miarę Twoich potrzeb!

Podróż do Tanzanii to esencja wspaniałych przygód, które są w zasięgu Twojej ręki! Wystarczy, że postanowisz sięgnąć po te wszystkie wspaniałości. Butikowe biuro podróży Feel The Travel jest prowadzone przez pasjonatów turystyki — Annę i Marcina — którzy z przyjemnością pokażą Ci najróżniejsze zakamarki tego pięknego kraju, jaki leży w malowniczej Afryce. Oferta FTT jest każdorazowo dopasowywana do oczekiwań konkretnych Klientów. Nie zwlekaj! Już teraz wyrusz naprzeciw nowemu!

Fot. Shutterstock

(artykuł sponsorowany)