Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wyglądał proces wymiany starych kotłów w województwach śląskim, małopolskim i mazowieckim w latach 2019-2022. Niekwestionowanym liderem walki ze smogiem okazało się woj. śląskie, gdzie złożono ponad 150 tys. wniosków o wymianę “kopciucha”. Na podium Rybnik i Wodzisław Śląski. 

Dane przedstawione w raporcie Polskiego Alarmu Smogowego wskazują również na rosnącą popularność programu dotacyjnego Czyste Powietrze.  Najwięcej wniosków w ramach tego programu złożono w każdym z województw w 2021 roku.

Przypomnijmy, że w Rybniku łączna liczba złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach tego programu to : 6.474, z czego zrealizowano 4.850 przedsięwzięć, a  łączna kwota wypłaconych dotacji to przeszło 54,7 mln zł.

Według raportu PAS, największą liczbę kotłów w poszczególnych województwach wymieniono w Katowicach (6626), Warszawie (5477) i Krakowie (4162) – a więc w stolicach regionów. Tymczasem w znacznie mniejszym od tych miast Rybniku wymienionych zostało 5436 kotłów, a w Wodzisławiu Śląskim 4434. W zestawieniu 10 najaktywniejszych miast nie ma Raciborza. Cały raport do pobrania TUTAJ.

W tych miastach na Śląsku zlikwidowano najwięcej "kopciuchów" [RAPORT]

W tych miastach na Śląsku zlikwidowano najwięcej "kopciuchów" [RAPORT]

(źródło: rybnik.eu, Polski Alarm Smogowy)