Kolejny twórca kanału na YouTube postanowił odwiedzić powiat raciborski, aby pokazać widzom pozostałości pałacu w Sławikowie. Mnóstwo ciekawych historii i świetne zdjęcia. Momentami bywało niebezpiecznie… Zobaczcie sami! 

– Okolice Raciborza skrywają wiele skarbów. Jednym z największych jest pałac w Sławikowie. A raczej jego ruiny. Malowniczo porośnięte roślinami, z wieloma zdobieniami, pobudzają wyobraźnie. Pozostałości po komnatach i korytarzach ostatkami sił prezentują dawne bogactwo. W ostatnim czasie ktoś powoli zaczął troszczyć się o pałac i uprzątnął teren przed nim – zapowiada materiał twórca kanału Widzę To Tak.

 

Pałac nie będąc przedmiotem kompleksowych badań archeologów i historyków nie ma sprecyzowanie określonej daty powstania. Wielu określa jego powstanie na koniec XIX wieku.

W latach 1795–1831 pałac należał do rodziny Eichendorffów. W latach 1856-1965 został przebudowany przez Ernesta von Eikstedta w duchu XIX-wiecznego eklektyzmu z dominującymi akcentami neoklasycystycznymi.

Pałac należał do potomków Ernesta von Eikstedta do 1945 r. Pałac został częściowo zniszczony w czasie walk o przyczółek łubowicki między Wehrmachtem i Armią Czerwoną pod koniec II wojny światowej. W czasach PRL wyposażenie pałacu zostało rozkradzione a sam pałac popadł w ruinę.

(oprac. wk, redakcja@terazraciborz.pl)

ZOBACZ TAKŻE