Cztery jednostki OSP z Raciborza ponownie aplikują o środki z budżetu obywatelskiego 2019. We wniosku wpisano kwotę 170 000 złotych. 

– Doposażenie jednostek OSP posłuży bezpośrednio wszystkim działającym strażom w mieście. Stanowi jednocześnie o podniesieniu poziomu zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz na wypadek nagłych zdarzeń pogodowych i drogowych dla całego miasta – tłumaczą wnioskodawcy.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Jak czytamy w uzasadnieniu realizacji projektu: Liczba interwencji, jakich podejmują się na terenie miasta strażacy – ochotnicy oraz stopień skomplikowania działań podejmowanych przez te służby, wymaga od nich używania najnowocześniejszego i niezawodnego sprzętu. Nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie, gdy stawką jest życie ludzkie.

O pieniądze w ramach BO starają się OSP Racibórz Markowice, Brzezie, Miedonia i Sudół. Projekt nazwali: Ty głosujesz, my ratujemy. – Każda z nich w wydatny sposób wspomaga zawodową straż pożarną. Trudno sobie wyobrazić zabezpieczenie przeciwpożarowe Raciborza bez istnienia ochotniczych formacji. Ich skuteczne działanie zależy od posiadanego wyposażenia. Mimo, że jednostki tworzą ochotnicy, to pracują oni na profesjonalnym sprzęcie i udzielają tej samej pomocy jak ich zawodowi druhowie. Współczesna straż pożarna w przeważającej mierze interweniuje w zdarzeniach nagłych, będących skutkiem anomalii pogodowych, jak i spieszy z pierwszym ratunkiem do poszkodowanym w wypadkach drogowych. Służba w OSP wymaga sprzętu sprawnego i nowoczesnego. Dlatego, że służy ratowaniu życia ludzkiego – piszą autorzy projektu.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Raciborskie straże wyruszają do akcji, łącznie od 350 do 400 razy w ciągu roku. Dźwięk częstych syren alarmowych to niemal codzienność tam, gdzie stacjonują jednostki. Oznacza, to, że są one niezbędne, aby raciborzanie mogli czuć się bezpiecznie w swoim mieście. Dlatego strażakom ochotnikom potrzebne są nożyce hydrauliczne, którymi rozcina się wraki rozbitych samochodów. Stąd potrzeba wyposażenia ich w skuteczne urządzenia do cięcia powalonych drzew czy zabezpieczenia zerwanych dachów. Dla sprawnej łączności niezbędne są współczesne, cyfrowe radiotelefony. By gasić płonące silniki hybrydowych aut straż musi mieć specjalistyczne lance gaśnicze. Potrzeb sprzętowych jest jeszcze więcej. Racibórz potrzebuje strażaków na miarę XXI wieku, a ten poziom zapewnią im najnowsze wyposażenie.

Głosowanie potrwa od 16 do 29 września. Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.

– Jeśli nie masz możliwości zagłosowania przez internet lub masz problem z obsługa strony WWW, możesz oddać głos w Urzędzie Miasta – Biurze Obsługi Interesanta ( na papierowej karcie do głosowania lub elektronicznej) lub w przygotowanych punktach do głosowania ( elektronicznie) – informuje raciborski magistrat.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE