Ostatni koncert umuzykalniający w RCK upłynął przy dźwiękach trąbki i pianina. Trąbkę a dokładnie trąbki, bo trąbkę typu B i trąbkę piccolo zaprezentował Dariusz Tkaczyk.

To absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, założycielem Śląskiej Fabryki Sztuki, współtwórcą Kwintetu Śląskiego, w którym jest trębaczem. Na pianinie grał Jakub Czekierda. Jest znany naszej młodej publiczności, gdyż w tym roku występował w RCK, gdy muzycznym bohaterem spotkania był klarnet. Jest on również absolwentem naszej katowickiej Akademii, obecnie pracuje w Instytucie Sztuki w Cieszynie oraz uczy w szkole muzycznej w Żywcu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Najmłodsi melomani usłyszeli następujące utwory: Marsz z baletu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, Hejnał Mariacki, „Taniec szkocki” L. van Beethovena, „Marsz gladiatorów” J.E. Fučíka. Trąbka piccolo zaprezentowana została solo we fragmencie utworu M.A. Charpentiera, natomiast Jakub Czekierda zagrał parafrazę swojego autorstwa do utworu F. Chopina „Preludium e-moll”.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Przy marszu F. Szuberta grupka dzieci została poproszona przez prowadzącego koncert Franciszka Borysowicza o zaprezentowanie kroku marszowego. Dodatkowym zadaniem dla uważnych słuchaczy było rozpoznanie różnic między utworami: „Walcem Des-dur” F. Chopina a „Preludium B-dur” G. Gerschwina.

Na koniec tradycyjnie były kwiaty dla naszych muzyków i prowadzących, które zawsze są miłym akcentem każdego spotkania i ważnym elementem kultury muzycznej, którą prezentuje się nie tylko w uważnym słuchaniu, ale również w szacunku dla artysty wyrażanego strojem czy też wręczanymi kwiatami na koniec koncertu.

Koncerty umuzykalniające odbywają się co miesiąc w Raciborskim Centrum Kultury. Podczas jednego dnia mają miejsce cztery sesje koncertowe, w których bierze udział ok. 400 dzieci z klas 1-3. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Racibórz.

(oprac. wk, źródło: RCK)

ZOBACZ TAKŻE: