Raciborski Rynek od strony Placu Dominikańskiego tuż przy kościele św. Jakuba od wczoraj zdobią srebrzyste rzeźby autorstwa znanego na całym świecie artysty Michała Batkiewicza.

Ponad pięciometrowe klauny, przybierające różne pozy tworzące wystawę pt. „Chichot życia” będzie można podziwiać przez najbliższe 4 miesiące. Plenerowa wystawa to pozytywny przekaz na koniec lata. Ma na celu uatrakcyjnienie przestrzeni miasta.

– Wielu artystów tworzy patetyczne, smutne, ponure dzieła. Ja mam inny stosunek do sztuki. Uważam, że można ją przedstawiać radośnie dając większe pole do fantazji i przyjemności odbiorcom. Instalacja ma także swoją symbolikę. Koła – nawiązują do moich rozlicznych podróży po świecie to symbol napędzanego i pędzącego świata, który wcale nie musi być smutny – tak o swoim dziele mówi twórca Michał Batkiewicz.

Chichot życia – nowa wystawa plenerowa

Rzeźby wykonane są z aluminium, mają prawie 6 metrów wysokości, ważą 3 tony. Będą ubarwiać Rynek i rozśmieszać przechodniów do końca roku. Instalację rzeźb na płycie Rynku nadzorował ich autor – Michał Batkiewicz. Przy tej okazji warto dowiedzieć się dokładnie, czym jest frezowanie aluminium. Z rzeźbiarzem w terenie spotkał się prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Kilka słów o artyście

Michał Batkiewicz urodził się 8 września 1957 r. w Nowym Targu. Swoją edukację artystyczną zaczął już od najmłodszych lat. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu w Niemczech, w Buenos Aires w Argentynie, w Tolido w USA, w Turynie i Niche-lino we Włoszech, w Kamarno na Słowacji oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie umieszczone zostały postacie zwierząt.

W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

(oprac. wk, źródło: UM Racibórz)

Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć? Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Co warto wiedzieć?

ZOBACZ TAKŻE