Obecnie rozpoczęcie działalności w branże e-commerce jest proste jak nigdy dotąd. Dzięki dostępnym narzędziom , jak platformy e-commerce oferującym  gotowe oprogramowania do sprzedaży on-line, nawet osoby nietechniczne mogą własnoręcznie uruchomić e-sklep. 

Najpopularniejsze obecnie w naszym kraju platformy sprzedażowe to WordPress (z wtyczką WooCommerce), Prestashop i Shoper. 

WordPress – to od lat bezkonkurencyjny system CMS do budowy i zarządzania stronami internetowymi, sklepami i blogami. WordPress działa na licencji Open Source więc instalujemy go za darmo. Jest on najchętniej wybierany gdyż  daje największe możliwości rozbudowy o kolejne funkcje, a wszystko to dzięki dedykowanym wtyczkom, które dostępne są zarówno bezpłatnie (około 60 000 bezpłatnych wtyczek) jak i w wersji płatnej. Ponadto w repozytorium WordPress mamy prawie 9 tysięcy bezpłatnych motywów, które możemy modyfikować aby spersonalizować wygląd naszego sklepu. Pod tym względem WordPress pozostawia konkurencję daleko w tyle.

 Aby uruchomić sklep on -line potrzebujemy miejsca na serwerze czyli hostingu, domeny – adresu www, pod którym dostępny będzie sklep, certyfikatu SSL i już możemy działać. Aby w pełni wykorzystać potencjał WordPressa, jeśli do tej pory nie mieliśmy z nim do czynienia warto najpierw poznać to narzędzie. Na szczęście dzięki jego ogromnej popularności w sieci znajdziemy zarówno poradniki, filmy instruktażowe oraz dedykowane kursy jak założyć sklep internetowy WooCommerce. 

Wybierając WordPress+WooCommerce uruchomimy sklep, w pełni funkcjonalny, a co nie mniej ważne łatwy do optymalizacji pod kontem SEO.

Kolejnym bezpłatnym i również wartym wzięcia pod uwagę narzędziem jest Prestashop. Jest to również narzędzie, które daje spore możliwości rozbudowy i personalizacji, choć większość wtyczek jest płatna a ich liczba jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku WordPressa. Tak więc koszt końcowy uruchomienia sklepu przy pomocy tego narzędzia może być wyższy. 

Zarówno WordPress jak Prestashop to rozwiania, które przypadną do gustu osobom ceniącym niezależność. Musimy pamiętać, że z uwagi, na fakt, że w obu przypadkach jesteśmy właścicielami naszych sklepów to my odpowiadamy za  aktualizacje oprogramowania. 

Shoper to platforma e-commerce działająca w innym modelu niż dwie wspomniane wyżej. Działa on na zasadzie abonamentu, w ramach którego otrzymujemy dostęp do e-sklepu. Kosz miesięczny utrzymania sklepu na Shoper to około 40-400 zł w zależności od tego jaki pakiet wybierzemy. W ramach miesięcznej opłaty dostajemy dostęp do gotowych szablonów graficznych, wsparcie techniczne i miejsce na serwerze.  Na niekorzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że w tym przypadku z góry pozbawiamy swój sklep unikatowości. Szablon, który wybierzemy jest dostępny również dla pozostałych użytkowników platformy. Warto też policzyć jaki będzie miesięczny koszt utrzymania sklepu w tym modelu, ponieważ może się okazać, że wraz z rozwojem naszego e-biznesu płacimy coraz więcej: często w ramach konkretnego pakietu mamy ograniczenia odnośnie ilości produktów w sklepie oraz przeniesieni dyskowej czy transferu danych. Warto też pamiętać, że sklepu opartego na rozwiązaniu Shoper nie możemy przenieść w inne miejsce, jeśli w pewnym momencie przestana nam odpowiadać warunki współpracy. Rezygnacja wiąże się z koniecznością stawiania sklepu od nowa. Dobrym rozwiązaniem dla samej promocji sklepu są różnego typu konkursy z nagrodami

(artykuł sponsorowany)

System wms służy zarządzaniu magazynem i produkcją. Pozwala sprawować kontrolę nad planowanymi zdarzeniami podczas produkcji i w czasie działań logistycznych. Niezwykle użyteczna jest też możliwość tworzenia raportów wydajności na każdym z etapów.