Raciborska lecznica zostanie w całości przekształcona w szpital zakaźny! - TerazRaciborz.pl

Raciborska lecznica zostanie w całości przekształcona w szpital zakaźny!

oprac. wk, redakcja@terazraciborz.pl     12.03.2020 | 15:54     Komentarze (9)

Instagram Skomentuj

– Szpital Rejonowy w Raciborzu, gdzie już teraz leczonych jest pięcioro pacjentów zakażonych koronawirusem, będzie w całości przekształcony w szpital zakaźny – informuje rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. 

To efekt decyzji ministra zdrowia, który zobowiązał wojewodów do takich działań. Chodzi o to, by w każdym regionie był co najmniej jeden szpital w całości zakaźny, przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem. Raciborska lecznica ma być jedną z 19 tego typu placówek w kraju.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Rzeczniczka wojewody śląskiego zaznaczyła, że przygotowania do przekształcenia raciborskiego szpitala potrwają kilka dni. Jak podkreśliła, chorzy z innych oddziałów będą przenoszeni stopniowo. Mowa o nawet dwustu pacjentach.

– Na tę chwilę nie powiem dokładnie, w jaki sposób do tego podejdziemy. To duże przedsięwzięcie i tylko dzięki ścisłej współpracy z samorządem i szpitalem uda nam się to przeprowadzić w profesjonalny i bezpieczny sposób. Jesteśmy do pełnej dyspozycji starosty i dyrekcji placówki. Obecnie wspólnie ustalamy plan działania – mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Jak wynika z naszych informacji wojewoda skontaktował się już ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą, prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym oraz dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem. Podczas środowego spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ustalano wstępnie sposób reorganizacji.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Jak mają wyglądać szpitale zakaźne? – Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10 procent łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśnił minister Szumowski.

Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. – Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski, dodając: – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.

Obecnie na Śląsku stwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem, 23 osoby są hospitalizowane, w kwarantannie 156, a 1276 znajduje się pod nadzorem sanitarnym.

(oprac. wk)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze (9)

 1. Czarny  

  12.03.20 | 16:16

  5
  2

  Dlaczego RACIBÓRZ a nie inny szpital

 2. Gość  

  12.03.20 | 16:42

  1
  1

  A co z wizytami w przychodni ? Aż strach teraz w ogóle tam jechać.

 3. Jacek  

  12.03.20 | 17:53

  2
  3

  To teraz jak do szpitala ktoś będzie miał iść to gdzie? Rybnik a może odrazu katowice..

 4. Gość  

  12.03.20 | 17:54

  3
  2

  Poród tuż tuż, mialam rodzić w Raciborzu, gdzie mam teraz się udać?

 5. Denis  

  12.03.20 | 18:24

  3
  3

  A morze personel też ma coś do powiedzenia a nie jakiś polowy czy Rudnik czy jakiś starosta czy wojewoda to jest szpital dla społeczeństw tam jest przychodnia zróbcie zakazany szpital opuszczony w redutowy moim zdanie jesteście nie odpowiednim osobami na stanowisku ludzie powini was obalić że stanowiska zniszczyć chcecie szpital tak nie może być

 6. Niestety Polak  

  12.03.20 | 21:12

  2
  1

  Ludzie zawsze wam coś nie pasuje to że nie ma szpitala w okolicy dla zarażonych, teraz ma być to że dlaczego ten w Raciborzu. MASAKRA Z TAKIM CIEMNYM LUDEM, ŻAŁUJĘ ŻE JESTEM POLAKIEM

 7. Gość  

  12.03.20 | 21:53

  A były szpital w Wojnowicach.tzw płucny

  • Dana  

   13.03.20 | 01:27

   Jaki szpital człowieku? Tam od lat jest piękny zabytkowy pałacyk z restauracją na dole.

 8. Mieszkaniec Powiatu  

  12.03.20 | 21:56

  Szpital Rejonowy w Raciborzu.Tylw lat budowany.Mieszkańcy Powiatu długo na niego czekali aż się doczekali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem