Śląski Oddział Straży Granicznej zapobiegł dystrybucji substancji narkotycznych na terenie województw śląskiego, opolskiego oraz mazowieckiego.

Efektem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej jest akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Rejonową w Żywcu do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, przeciwko trzem mieszkańcom województwa śląskiego, opolskiego oraz mazowieckiego.

Mężczyźni są oskarżeni o posiadanie znacznych ilości substancji psychotropowych i środków odurzających, a także udział w obrocie nimi, wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz udzielanie tych środków odurzających.

Podczas prowadzonego postępowania przygotowawczego ustalono, że jeden z oskarżonych mężczyzn zamieszkały na Śląsku w okresie od stycznia do czerwca 2019 roku, przemycił z Czech do Polski 8,5 kilograma marihuany. Nabywał on w Republice Czeskiej środki odurzające, które były następnie dystrybuowane na terenie województwa śląskiego, opolskiego i mazowieckiego.

Z przemyconych do Polski środków odurzających wytworzono około 8 500 działek dilerskich. Drugiemu z mężczyzn, mieszkańcowi Opolszczyzny, zarzucono posiadanie znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy oraz udział w jej obrocie na terenie województwa śląskiego.

Funkcjonariusze ŚlOSG w toku prowadzonego śledztwa ujawnili i zatrzymali u nich prawie kilogram amfetaminy, 100 działek dilerskich marihuany oraz 101 tabletek extasy. Łączna czarnorynkowa wartość zatrzymanych i przemyconych narkotyków to ponad 330 tys. złotych.

Mężczyźni zostali zatrzymani, a Sąd Rejonowy w Żywcu zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

(oprac. wk, źródło: ŚlOSG w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE