Judo w tłumaczeniu oznacza „droga miękkości „. Jest to popularna i rozpoznawalna sztuka walki, która została stworzona w Japonii, a za jej powstanie odpowiedzialny jest Jigoro Kano. Twórca tej sztuki walki czerpał sporo z jujitsu, a samo judo zostało docenione jako nie tylko metoda ćwiczeń fizycznych, ale również treningu moralnego oraz za elementy samoobrony.

Judo w tłumaczeniu oznacza „droga miękkości „. Jest to popularna i rozpoznawalna sztuka walki, która została stworzona w Japonii, a za jej powstanie odpowiedzialny jest Jigoro Kano. Twórca tej sztuki walki czerpał sporo z jujitsu, a samo judo zostało docenione jako nie tylko metoda ćwiczeń fizycznych, ale również treningu moralnego oraz za elementy samoobrony. Ciekawe jest szczególnie to, że tę sztukę walki mogą trenować nie tylko dorośli, ale na macie coraz częściej spotykamy młodszych zawodników. Judo dla dzieci niewątpliwie stanowi popularną formą aktywności. Jednak jak należy przygotować się na pierwszy trening? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Standardowy trening judo

Warto na początek wiedzieć, że standardowy trening judo opiera się przede wszystkim na trenowaniu padów, rzutów, dźwigni, duszeń czy nawet sparingu. Wszystkie walki treningowe prowadzone są tutaj w parterze albo w stójce i nazywamy je randori. Poza sparingami istnieją oczywiście walki zawodowe nazywane shiai.  Istotne jest szczególnie to, że każdy trening, bez względu na to, czy odbywa się w ramach standardowych ćwiczeń, czy też przyjmuje bardziej zaawansowany poziom, charakteryzuje się ceremonialnością — podobnie jak zdecydowana większość japońskich sztuk walki. Zarówno początek treningu, jak i jego zakończenie kwituje pełny powagi ukłon. Szczególnie istotna jest to, że tego typu treningi rozwijają zarówno siłę fizyczną trenujących, jak i wyrabiają ich charakter. Ponadto możemy również liczyć na doskonalenie zmysłu równowagi, naukę strategii oraz ogólne doskonalenie osobowości. Niewątpliwie te cechy świadczą o tym, że coraz częściej i chętniej zapisujemy nasze pociechy na judo dla dzieci.

Pierwsze zajęcia judo dla dzieci

Z całą pewnością, jeżeli zapiszemy naszego malucha na judo dla dzieci, zauważymy, że przygotowanie do tego typu treningów okaże się dla naszej pociechy dużym przeżyciem. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie się przygotować, by móc odpowiedzieć na nurtujące pytania zadawane przez dziecko. Oczywiście przed pierwszą wizytą w sali treningowej powinniśmy skontaktować się z trenerem, dokładnie uzgodnić godzinę rozpoczęcia zajęć i potwierdzić nasze przybycie. Jeżeli nigdy wcześniej nie odwiedzaliśmy konkretnej miejsca i nie umawialiśmy się na przybycie, warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, czy w danej grupie będą jeszcze wolne miejsca.

Naturalnie na pierwsze zajęcia judo dla dzieci wystarczy wyposażyć się w wygodny strój sportowy i zupełnie nie jest konieczne kupowanie tutaj judogi. Dobrze, by dziecko miało czas na podjęcie decyzji, że rzeczywiście chce trenować tę sztukę walki. Powinniśmy mieć świadomość również tego, że dzieci ćwiczą na macie boso, ale przydatne będą klapki do przemieszczania się do toalety lub szatni. Nie zapomnijmy o tym, by nasze dziecko miało odpowiednią ilość wody do picia w butelce lub bidonie. W miarę możliwości należy zadbać również o względy bezpieczeństwa, więc konieczne może okazać się ściągnięcie wszystkich twardych elementów takich jak kolczyki, wisiorki, bransoletki i spinki. Oczywiście rodzice powinni mieć świadomość tego, że na początku judo dla dzieci może okazać się dość wymagające, ale trenerzy dokładają wszelkich starań, by przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej rangi tej sztuki walki, wprowadzać jak najwięcej elementów zabawy dostosowanych do wieku dziecka.

Kiedy można zapisać malucha na judo dla dzieci?

Nie ma ani dolnej, ani górnej granicy, dotyczącej tego, kiedy można rozpocząć trening judo dla dzieci. Istotne jest to, że już nawet kilkuletnie maluchy w wieku przedszkolnym świetnie radzą sobie na macie. Jeżeli zatem zauważamy zainteresowanie naszej pociechy tą sztuką walki, niewątpliwie warto zachęcić malucha do rozwijania jego pasji.

Jakie są zalety trenowania judo?

Skoro mówimy o tym, że judo dla dzieci jest doskonałą formą aktywności fizycznej, warto poznać jego zalety. Bez wątpienia dzieci ruchliwe i pełne energii będą mogły się wyszaleć i zmęczyć, gdyż tego typu treningi aktywują wiele mięśni. Ponadto możemy przyznać, że judo dla dzieci doskonale wpływa na ogólny rozwój fizyczny, a także możemy nazwać tę sztukę walki świetnym rodzajem gimnastyki. Dla maluchów judo dla dzieci może okazać się także doskonałą zabawą ruchową. Ponadto podczas treningów dziecko doskonali zmysł równowagi, trenuje swoją koordynację ruchową oraz poprawia gibkość. Treningi judo dla dzieci to także nauka konsekwencji w działaniu, dbanie o szacunek dla innych oraz perfekcyjny trening wytrwałości.

(artykuł sponsorowany)