Codziennie do raciborskich policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane bądź które próbowano oszukać. Metod działania oszustów jest wiele i pojawiają się coraz to nowsze „pomysły” na kradzież cudzych pieniędzy. Nie daj się oszukać.

Użytkownicy internetu muszą być szczególnie ostrożni, aby nie dać się oszukać. Przestępcy, do swoich niecnych celów, wykorzystują pocztę elektroniczną lub SMS-y. Pod różnymi legendami, nakłaniają swoje ofiary do podania niezbędnych do logowania w bankowości elektronicznej danych.

Oszustwo metodą na „BLIK”

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest włamanie na konto w portalu społecznościowym i podszywając się pod właściciela profilu, masowe rozsyłanie do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK. Oszuści internetowi, podając się za naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często dodają sformułowania, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, że nie chcą przeszkadzać lub że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji.

Jeżeli otrzymamy więc wiadomość z prośbą o przekazanie kodu do szybkiej płatności na telefon tzw. BLIKA, upewnijmy się, komu go wysyłamy, dzwoniąc do tej osoby. Sprawdzajmy również kwotę i odbiorcę podczas potwierdzania takiej transakcji.

Portale aukcyjne

• Płaćmy za zakupy, jeśli tylko to możliwe, za pobraniem.
• Przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat wybranego sprzedawcy.
• Korespondencję w sprawie zakupów, czy sprzedaży, starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym. Oszuści często starają się z nami komunikować z wykorzystaniem szyfrowanych komunikatorów.
• Sprawdzajmy dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy podczas płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę oraz jaką kwotę przelewu potwierdzamy.
• Nigdy nie udostępniajmy nikomu naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.

Reklama w social mediach

Cyberprzestępcy będą starali się dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują atrakcyjne i wyglądające bardzo korzystnie cenowo oferty, zamieszczając je w mediach społecznościowych. Taka reklama ma nas zachęcić do kliknięcia nią, a w dalszych krokach do podania swoich poufnych danych do logowania w serwisach, bankowości internetowej czy podania danych karty płatniczej. Pamiętajmy, że podanie takich danych na spreparowanej stronie powoduje, że trafią one bezpośrednio do przestępców.

(źródło: KPP Racibórz)