Rosnące ceny ogrzewania domów sprawiają, że coraz chętniej rozglądamy się za nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zapewnić optymalny mikroklimat w naszym domu. Jedną z takich nowinek jest ogrzewanie na podczerwień.

Czy warto wybrać taki rodzaj ogrzewania? Jakie ma wady i zalety? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Czym tak naprawdę jest ogrzewanie na podczerwień?

Bardzo często ogrzewanie domu z wykorzystaniem popularnych metod jest mało efektywne. Nie zapewnia równomiernego nagrzania całego mieszkania, co powoduje, że nie czujemy się zbyt komfortowo.

Ogrzewanie na podczerwień ma sprawić, że każdy zakątek naszego domu będzie miał zapewnianą stałą, przyjemną dla domowników temperaturę. Ważną zaletą takiego sposobu ogrzewania jest fakt, że nadaje się ono dla alergików. Nie powoduje mocnego ruchu powietrza, który powstaje, gdy wykorzystujemy konwencjonalne sposoby ogrzewania, przez co nie przyczynia się do wzmożonego ruchu drobinek kurzu.

Musimy wiedzieć, że klasyczne metody ogrzewania domu charakteryzują się tym, że przy podłodze jest stosunkowo chłodno, a przy samym suficie temperatura wynosi nawet 2-3 stopnie więcej. Ta ogromna różnica nie działa na nasz organizm dobrze, dlatego często odczuwamy zimno na stopach i dłoniach. Ogrzewanie domu promiennikami na podczerwień ma sprawić, że problem ten całkowicie zniknie.

Największe zalety ogrzewania na podczerwień

Konwencjonalne metody ogrzewania mają to do siebie, że ich montaż jest pracochłonny i bardzo kosztowny. Wykonywane są na etapie stanu surowego i zdecydowanie wydłużają prace przy wykończeniu domu. Promienniki montowane są w bardzo szybkim tempie. Doświadczona ekipa instalatorów jest w stanie zapewnić ogrzewanie średniej wielkości domu w 1-2 dni. To jednak niejedyna zaleta tego sposobu ogrzewania.

Decydując się na podczerwień, nie musimy budować kominów spalinowych, które wykorzystywane są przy ogrzewaniu gazem, drewnem czy węglem. Takie rozwiązania są drogie i całkowicie zbędne, jeśli planujemy w domu ogrzewanie elektryczne. Ważne, że nie musimy też wykonywać kosztownej instalacji. Nasze ściany i posadzki nie będą więc podziurawione otworami na rury. Warto wiedzieć, że ten sposób ogrzewania zapewnia bardzo szybkie nagrzewanie pomieszczeń. Fale podczerwone błyskawicznie grzeją ściany, sufity i wszystkie przedmioty w danym pomieszczeniu, sprawiając, że kilka chwil po włączeniu, odczujemy przyjemne ciepło.

Pamiętajmy, że im lepsze parametry termoizolacyjne domu, tym ogrzewanie na podczerwień będzie tańsze. Warto więc zadbać, by dobrze ocieplić ściany i wybrać okna zapewniające jak najmniejsze straty ciepła.

(artykuł sponsorowany)