Nowoczesne donice ogrodowe podkreślają charakter każdego wnętrza, jak i przydomowych aranżacji. Chcesz się dowiedzieć, co możesz w nich posadzić? Zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Nowoczesne donice – idealne do ogrodu i na taras

Nowoczesne donice ogrodowe sprawdzają się w wielu przestrzeniach. Dają szerokie możliwości aranżacyjne, co zdecydowanie wpływa na ich atrakcyjność. Dzięki zastosowaniu tego typu pojemników można hodować rośliny nawet w najbardziej niekorzystnym dla nich środowisku. Donice są bezproblemowe, a ich obecność podkreśla charakter całości. Donice można traktować jako sezonowe dodatki, jak również tworzyć w nich całoroczne nasadzenia – wedle własnych preferencji i gustu. Ponadto rodzaj ziemi można dostosować do konkretnych roślin, tworząc dla nich odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Za pomocą donic ogrodowych, można wykreować przydomowy azyl na tarasie czy balkonie. Szeroki wybór donic ogrodowych znajdziesz w sklepie z architekturą ogrodową Ogrodolandia.pl.

Na zdjęciu wyżej – Geometryczna donica nowoczesna Astro. 

Nowoczesne donice ogrodowe cechują się stosunkowo wyjątkowym designem. Z reguły są geometryczne, natomiast producenci proponują również modele asymetryczne, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych donic tego typu. Najbardziej popularne odcienie donic ogrodowych, to: biel, szarość, czerń oraz barwy o mocniejszych odcieniach, o błyszczącym wykończeniu. Donice nowoczesne często imitują swoją fakturą inne tworzywa i materiały. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się donice ogrodowe imitujące beton. W swojej naturalnej formie bywa bardzo ciężki, przez co możliwość ustawienia wykonanej z niej donicy są ograniczone. Dlatego też częstym wyborem są te z imitacji betonu – są o wiele lżejsze, łatwiej je przestawić, nie obciążają również podłóg i stropów. Prócz betonu donice ogrodowe mogą także przypominać drewno oraz różne rodzaje kamienia ozdobnego.

Design w nowoczesnych donicach ogrodowych

Unikatowość oraz charakterystyczny design nowoczesnych donic ogrodowych sprawia, że stanowią one wyrazistą dekorację każdej przestrzeni. Tego typu donice efektownie wpisują się w miejski zgiełk, jak również korporacyjne korytarze. Stanowią one urozmaicenie nowoczesnych wnętrz – biur, sal konferencyjnych, mieszkań i hoteli. Ich wyjątkowy wygląd sprawia, że każdy zwraca na nie uwagę.

Na zdjęciu wyżej – Geometryczna donica VASO Color.

Co posadzić w nowoczesnych donicach ogrodowych?

Posadzona roślinność w nowoczesnych donicach ogrodowych pełni wiele ważnych funkcji. Dlatego też warto, w wielu przestrzeniach przewidzieć miejsce choć na jedną taką roślinę. Co tak naprawdę zawdzięczamy roślinom doniczkowym?

Zastosowanie roślin we wnętrzach, to łatwy i szybki sposób na odmianę przestrzeni. Wystarczy zakupić odpowiednią donicę i posadzić w niej atrakcyjne rośliny, które można wymieniać wedle własnych potrzeb i upodobań. Jest to zdecydowanie doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z dodatkami. Duże modele donic ogrodowych można wyposażyć w dodatkowe kółka u podstawy. Zdecydowanie ułatwiają one proces przestawiania.

Rośliny w donicach ogrodowych można zastosować w różnych miejscach, nawet w takich, gdzie ich rozwój mógłby być wręcz niemożliwy. Gleba słabej jakości, podmokły teren, gruntowe przymrozki – to tylko kilka przeszkód. Dekoracją przestrzeni przydomowych są nie tylko same rośliny, ale także donice! Stanowią one swego rodzaju biżuterię, podkreślając piękno posadzonych gatunków.

Spośród wielu zalet donic ogrodowych wyróżnić można także fakt wprowadzenia nieograniczonej ilości roślin, a przecież powszechnie uważa się, że obecność zieleni i roślinności pozytywnie wpływa na samopoczucie ludzi przebywających w ich otoczeniu.

Na zdjęciu powyżej – Donica prostokątna Ambienti Long.

To jakie rośliny wybrać?

Chcąc posadzić roślinę w donicy ogrodowej, należy wziąć pod uwagę jej rozmiar, gdyż nie może być ona zbyt duża. Podczas procesu wzrostu, system korzeniowy musi mieć odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego rozwoju. Ponadto najlepiej jeśli są to gatunki o atrakcyjnym wyglądzie oraz potrzebujące niewielkiego zaangażowania właścicieli. W takim razie – co możemy posadzić?

  • Byliny – są doskonałym pomysłem! Do najbardziej popularnych odmian zaliczamy: szałwia, kocimiętka, żurawki, hosty oraz wszelkie odmiany traw ozdobnych.
  • Krzewy do donic – są bardzo wyraziste i efektowne. Te najczęściej wybierane gatunki to: bukszpany, świerki, jałowce czy lilaki.
  • Drzewa do donic – wierzby, śliwy wiśniowe, klony palmowe, rajskie jabłonie czy głogi.
  • Bardzo popularne są również jadalne rośliny, takie jak: pomidory, poziomki czy sałaty.

Na zdjęciu powyżej – Duża donica Canto Stone 80 blok. 

Sposoby na sadzenie roślin w nowoczesnych donicach ogrodowych?

Pamiętaj, aby zadbać o kilka kluczowych rzeczy:

  • izolacja – jej zadaniem jest ochrona rośliny przed mrozami, jak również przed wysokimi temperaturami. Izolacja w formie styropianu – jest bardzo istotna w przypadku roślin wieloletnich, które przebywają na zewnątrz bez względu na porę roku. Donice ogrodowe z izolacją zapewniają bezpieczeństwo roślinie i jej korzeniom,
  • drenaż – jest wręcz kluczowy! Stanowi warstwę odprowadzającą wodę, którą tworzy się na samym dnie donicy. W większości przypadków wykonuje się go z keramzytu lub ceramiki. Usyp drenażu tworzymy przed posadzeniem rośliny. Ze względu na wielkość donicy ogrodowej, drenaż powinien mieć grubość od 3 do 10 cm. Następnie przykrywamy całość agrowłókniną, później wsypujemy podłoże właściwe. Spośród wielu zalet drenażu wyróżnić można fakt, iż pozytywnie wpływa on na poziom napowietrzenia korzeni rośliny. Jeśli nie mamy pod ręką keramzytu, wykorzystać można również kamienie, żwir, ale także resztki potłuczonej donicy ceramicznej. Istotne jest także to, aby nie zapomnieć o wykonaniu otworu w dnie pojemnika, bo to właśnie przez niego będzie uwalniać się zalegająca woda,
  • podłoże – dobieramy adekwatnie podczas sadzenia. Musi być żyzne oraz dostosowane do potrzeb konkretnego gatunku rośliny. Wymagają one różnej kwasowości i wilgoci.

Pielęgnacja roślin w donicach ogrodowych – co i jak!

Roślinność posadzona w donicach ogrodowych, jest “skazana” na człowieka. Posiadają one ograniczone możliwości rozwoju, dlatego potrzebują one odpowiedniej pielęgnacji.

Nie może zabraknąć regularnego podlewania! Donica to pojemnik posiadający pewne ograniczenia w stosunku do magazynowania wody. W celu zwiększenia absorpcji podłoża, można wymieszać go z hydrożelem lub torfem, który doskonale zatrzymuje wodę na dłuższy czas.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób zapominalskich, są donice z systemem nawadniania!

Warto również zadbać o dodatkową pielęgnację i zafundować swoim roślinom w donicach ogrodowych odpowiednie nawożenie. Należy go dopasować do gatunkowych potrzeb rośliny tak aby dostarczyć jej składników mineralnych i zagwarantować zdrowy wygląd. Żyzna gleba umożliwia również wyeliminowanie wszelkich chorób i infekcji. Najodpowiedniejszym są te nawozy, które stopniowo uwalniają potrzebne substancje i składniki.

Pamiętać także należy o podlewaniu roślin zimozielonych podczas okresu zimowego! Należą do nich iglaki i bukszpany.

Kompozycje roślinne w nowoczesnych donicach ogrodowych, są interesującym i zdobnym dodatkiem do wielu przestrzeni!

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl.

Warto dowiedzieć się także, jakie preparaty do czyszczenia kostki brukowej zastosować.

(artykuł sponsorowany)