Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy wielu osób. Zmagają się z nim zarówno panie, jak i panowie. Przyczyn tego stanu jest wiele. Jednak z nadmiernym wypadaniem włosów można skutecznie sobie poradzić. Ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja.

Jak rozpoznać nadmierne wypadanie włosów?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym. Jest ono potrzebne do tego, aby mogły tworzyć się nowe włosy. Jego przyczyną są przemiany, które zachodzą w mieszku włosowym. Ostatnią fazą cyklu życia włosa jest telogen. Włos staje się słabszy, rogowacieje, przestaje rosnąć, a na koniec wypada. Każdego dnia następuje utrata około 50–100 włosów.

Zdarza się jednak, że włosów wypada zdecydowanie więcej. Gdy liczba ta przekracza 100 sztuk, mowa o nadmiernym wypadaniu, które jest stanem nieprawidłowym i wymagającym leczenia.

Nadmierne wypadanie włosów łatwo rozpoznać. Przede wszystkim na szczotce, ubraniach, poduszcze lub podłodze można zaobserwować wyraźnie więcej włosów niż do tej pory. Ponadto fryzura jest przerzedzona. Zdarza się też, że pogorszeniu ulega ogólna kondycja włosów, a także ich wygląd.

Nadmierne wypadanie włosów można rozpoznać także przy pomocy badań. Są to:

  • test pociągania – ocena liczby wypadniętych włosów po ich delikatnym pociągnięciu ręką,
  • trychogram – ocena wypadniętych włosów pod mikroskopem,
  • trychoskopia – oglądanie skóry głowy przy pomocy urządzenia powiększającego.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane:

  • zmianami hormonalnymi,
  • czynnikami genetycznymi,
  • niedoborem witamin i minerałów,
  • nadmiernego stresu,
  • chorób dermatologicznych,
  • stosowanie obciążających zabiegów fryzjerskich.

Zwiększone wypadanie włosów może być okresowe, a jego przyczyną może być m.in. nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.

Jak poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów?

W nadmiernym wypadaniu włosów należy rozpoznać przyczynę i ją wyeliminować (np. uzupełnić niedobory). Ważna jest też prawidłowa pielęgnacja przy użyciu wysokiej jakości kosmetyków. Dobre preparaty można znaleźć na stronie Ziko Dermo.

W pielęgnacji dobrze sprawdzają się szampony stymulujące wzrost włosów, a także odżywki wzmacniające. Zawierają one składniki, które pobudzają mieszki włosowe oraz zapewniają im odpowiednią ochronę. Dostępne są także intensywne kuracje przeciw wypadaniu włosów. Mają one postać ampułek, które zawierają mieszankę specjalnie dopasowanych składników (m.in. wyciągów roślinnych i witamin) w dużym stężeniu. Stosuje się je przez kilka tygodni.

(artykuł sponsorowany)