Maty grzewcze czym są i w jaki sposób działają.

Maty grzewcze to ekonomiczne źródło ogrzewania, szczególnie gdy do ich zasilania wykorzystamy energię z paneli fotowoltaicznych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Maty grzewcze, czyli inaczej elektryczne ogrzewanie podłogowe ze względu na niskie koszty eksploatacyjne cieszą się coraz większą popularnością i coraz częściej stanowią całościowy lub częściowy system ogrzewania w polskich domach.

Maty grzewcze to inaczej cienkie elektryczne przewody grzewcze osadzone na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego. Sprawdzą się one jako alternatywa dla klasycznego podłogowego ogrzewania wodnego, ponieważ ich instalacja jest znacznie szybsza i tańsza. Dodatkowym plusem jest fakt, że mat grzewczych nie potrzeba serwisować.

Jedną z większych zalet mat grzewczych jest to, że dzięki ich instalacji możemy zrezygnować z niezbyt estetycznych wiszących grzejników, jakie jeszcze mają zalety?

Zalety mat grzewczych

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, ponieważ jest rozwiązaniem czystym, nieprodukującym zanieczyszczeń, a także całkowicie bezobsługowym. Niewątpliwą jego zaletą jest również wyjątkowy łatwy montaż, uniwersalność i niskie koszty instalacji. Jest to również system bezawaryjny, który sprawdzi się szczególnie dobrze w domach, gdzie mieszkają alergicy, ponieważ nie powoduje konwekcji powietrza.

I jedna wada

Czyli wysokie koszty eksploatacji, które możemy zmniejszyć dzięki nowoczesnym technologiom w domach pasywnych, czy wytwarzającym energię dzięki ogniwom fotowoltaicznym.

Maty grzewcze, czy sprawdzą się jako podstawowe źródło ogrzewania?

Z ogrzewaniem podłogowym jako główny system grzewczy spotkamy się przede wszystkim w domach pasywnych, ponieważ wiąże się ono z brakiem konieczności wydzielenia pomieszczenia na kotłownię, a także niższymi kosztami w przypadku dodatkowego zainstalowania paneli fotowoltaicznych.

Jaki jest koszt mat grzewczych?

Trudno jednoznacznie określić ile kosztują maty grzewcze. Główne czynniki decydujące o tym, jak wysokie będą wydatki związane z ich zakupem to koszt instalacji oraz eksploatacji, które zależne są od wielu czynników w tym typu budynku mieszkalnego, jego izolacji, wysokości pomieszczeń, zapotrzebowania jego mieszkańców na ciepło, a także mocy podłogówki.

(artykuł sponsorowany)