Regularna praktyka jogi niesie ze sobą wiele dobrego dla organizmu – pomaga zarówno wzmacniać ciało, pracować nad mobilnością, jak również jest znakomitym sposobem na relaksację. Udanej sesji nie można sobie jednak wyobrazić bez odpowiedniej maty.

Regularna praktyka jogi niesie ze sobą wiele dobrego dla organizmu – pomaga zarówno wzmacniać ciało, pracować nad mobilnością, jak również jest znakomitym sposobem na relaksację. Udanej sesji nie można sobie jednak wyobrazić bez odpowiedniej maty.

W ostatnich latach coraz częściej wybieraną opcję stanowią maty do jogi wykonane z naturalnych surowców. Jakie mają właściwości oraz jak przekładają się one na komfort w trakcie ćwiczeń? Przekonaj się.

Naturalna mata do jogi, czyli jaka?

Mówiąc o macie do jogi wykonanej z naturalnych materiałów, na myśl nasuwają się m.in. modele wykończone jutą, ale przede wszystkim maty korkowe oraz kauczukowe. Obecnie coraz więcej osób poszukuje mat wykonanych z naturalnych i biodegradowalnych materiałów przyjaznych środowisku. Oznacza to, że kiedy mata się zużyje, ulegnie naturalnemu rozkładowi.

Maty kauczukowe do jogi – dla wolniejszej praktyki

Maty kauczukowe do jogi stają się powoli jedną z najchętniej wybieranych opcji dostępnych w sprzedaży. Kauczuk, czyli naturalny lateks, pozyskiwany jest mleczka drzew kauczukowych, co oznacza, że jest materiałem w pełni biodegradowalnym.

 • Mata z kauczuku odznacza się sprężystością – struktura materiału jest porowata, co sprawia, że doskonale chroni przed ślizganiem się dłoni i stóp w trakcie ćwiczeń.
 • Mięsista struktura maty zapewnia dobrą amortyzację dla kości i stawów.
 • Kauczuk jest łatwy w pielęgnacji – może być przemywany przy pomocy specjalnych płynów lub roztworu wody i octu. Należy jedynie pamiętać aby dokładnie go suszyć i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Mięsiste maty kauczukowe do jogi sprawdzą się przy większości odmian praktyki, także tych intensywnych, ale w przypadku tych ostatnich materiał może ścierać się nieco szybciej. Jest to jednak naturalna cecha materiałów naturalnych.

Kauczuk będzie jednak idealną opcją dla:

 • osób początkujących,
 • osób poszukujących dobrej amortyzacji,
 • osób praktykujących jogę medytacyjną oraz mniej dynamiczne jej odmiany.

Maty korkowe do jogi – dla dynamicznego treningu

Jeśli preferujesz intensywniejszy trening, maty korkowe do jogi są wariantem dla Ciebie. Dlaczego? Ponownie, wykonane są z materiału pochodzenia roślinnego (kora drzewa korkowego), więc zużyta mata nie będzie zalegała przez lata na wysypisku śmieci.

 • Mata z korka odznacza się właściwościami antybakteryjnymi i nie zatrzymuje w sobie kurzu, dzięki czemu może być stosowany także przez alergików.
 • Struktura korka jest bardziej zbita, co pozwala osiągnąć nieco cieńszą matę, która nadal będzie dobrze chronić ciało w czasie praktyki.
 • Korek jest antypoślizgowy – im intensywniej ćwiczymy (im więcej wilgoci pojawi się na powierzchni maty), tym mocniejsze tarcie.
 • Korkowe maty nie gromadzą w sobie zabrudzeń, co oznacza, że ich pielęgnacja może ograniczyć się do okazjonalnego przetarcia powierzchni zwilżoną ściereczką.

Dobrej jakości mata korkowa będzie mogła służyć do codziennej praktyki przez długi czas, bez obaw o nadmierne kruszenie się czy ścieranie materiału. Korek opisywany jest jako materiał samoczyszczący, ponieważ kora nie ma tendencji do zatrzymywania w sobie drobin kurzu i drobnoustrojów. Z tego względu korek nie uczula.

Korek będzie idealną opcją dla:

 • osób znających swoje wymagania względem mat,
 • alergików,
 • osób praktykujących jogę dynamiczną (np. Ashtanga lub Power Yoga), które potrzebują dobrych właściwości antypoślizgowych.

Mata z naturalnych materiałów – czy to opcja dla Ciebie?

Warto jednak wziąć pod uwagę, że wykonane z naturalnych materiałów maty do jogi to przede wszystkim opcja dla osób preferujących ćwiczenie w domowym zaciszu. Materiały pochodzenia naturalnego są bardziej podatne na uszkodzenia, a także trudniejsze do częstego transportowania.

 • Jeśli z kolei preferujesz praktykę poza domem lub często wyjeżdżasz, sięgnij po materiały takie jak PVC, TPE, pianka EVA czy PU. Są łatwe w pielęgnacji, dość tanie i lekkie, choć zużyte maty tego typu w większości przypadków nie mogą zostać poddane recyklingowi.

Maty z tworzyw syntetycznych i naturalnych znajdziesz w ofercie Sklepu Jogina – w sprzedaży dostępne są akcesoria marek takich jak 4F, Yogi & Yogini, Joy in me, Kurma oraz wiele innych. Sprawdź i zaopatrz się w matę dopasowaną do Twoich potrzeb!

(artykuł sponsorowany)