W Raciborskim Centrum Kultury, w tym DK Strzecha oraz innych wybranych lokalizacjach w przestrzeni miejskiej mogłaby powstać strefa kulturalna przystosowana do dzieci, młodzieży i dorosłych. Na taki pomysł wpadli autorzy projektu biorącego udział w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego Raciborza. 

Jak tłumaczą wnioskodawcy, w naszym mieście brakuje przyjaznego małego kina studyjnego dla max 40 osób, gdzie można nie tylko oglądać filmy, bajki ale i podyskutować. Ponadto, brakuje placu zabaw dla dzieci mieszkających w rejonie DK Strzecham a ten przed budynkiem nie jest w pełni zagospodarowany. – Tworzenie przestrzeni kulturowych i wydarzeń to przeciwwaga dla kultury masowej i życia w sieci – przekonują wnioskodawcy.

Projekt, który wyceniono na 196 560 złotych ma charakter kompleksowy. W opisie czytamy, że dotyczy trzech obszarów:

„Zarówno stworzenia w obecnej pracowni plastycznej małego kina (zaadaptowania całej przestrzeni), na max 40 osób, po to by seanse kinowe mogły być realizowane częściej niż ma to miejsce obecnie – obecna sala kinowa to również sala widowiskowa, która regularnie jest używana, stąd seanse mogą być w określonych terminach. Kino miałoby charakter studyjny, prezentowane będzie kino niszowe, ale też specjalny program dla dzieci – poranki kinowe w niedziele w cyklu „Maluchy w krainie kina” – z prelekcją o kinie; filmy o sztuce; miejsce na dyskusje, spotkania, prezentacje.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Dzieci w krainie zabawy – to kolejna część projektu, która opiera się na stworzeniu przestrzeni interaktywnej dla dzieci (fiku Miku) w m. in. Sprzęt edukacyjny dla maluchów czy grup takich jak Skaza, Breaking w sprzęt typu boomboxy, stroje. Zakup podestów do amfiladowego budowania widowni, które będą wykorzystywane przez cały rok.

Trzecim filarem projektu jest teatr – warsztaty teatralne realizowane przez cały rok przez zaproszonych przez Tetraedr najlepszych aktorów scen niezależnych w Polsce, którzy będą pracowali zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą, dorosłymi czy seniorami. Będzie to praca nad ciałem, głosem, emocjami, siłą przekazu, okazja do dyskusji o sztuce. Dokonania całoroczne będą zaprezentowane na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Raciborzu – OFKA. Z projektem aktorzy wyjdą również do szkół, by pobudzić szczególnie młodzież, żyjącą coraz częściej głównie w świecie przestrzeni wirtualnej.”

Z walorów projektu, jak zapewniają jego autorzy, skorzystają nie tylko osoby przychodzące do Raciborskiego Centrum Kultury i korzystające z jego usług ale też dzieci, które chcą kreatywnie spędzić czas wolny, wszyscy mieszkańcy miasta.

Teraz wszystko w Waszych rękach! Głosowanie startuje w poniedziałek 16 września! Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE