Podczas sezonu zimowego i w czasie ferii zimowych pamiętajmy, aby podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu unikać wchodzenia na tzw. dzikie lodowiska. Do jazdy na łyżwach wybierajmy bezpieczne lodowisko.

Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób – do tych wypadków dochodzi przede wszystkim przez brak odpowiedzialności osób dorosłych, pozostawiających dzieci bez opieki.

Czytaj też: Codzienne interwencje w parku Roth. Raciborska policja apeluje

Do jazdy na łyżwach zawsze starajmy się wybierać bezpieczne, sztuczne lodowiska. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to powinniśmy stosować się do następujących zaleceń:

  1. Dzieci nie powinny wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki bez opieki dorosłych.
  2. Obowiązkowo należy sprawdzić prognozę pogody – dodatnia temperatura powietrza powinna być sygnałem ostrzegawczym, ponieważ oznacza, że lód na akwenie jest cienki, a chodzenie po nim może zagrażać życiu.
  3. Przed wyjściem z domu należy zostawić informację o miejscu, do którego się udajemy, oraz o czasie planowanego powrotu.
  4. Istotne jest skontrolowanie grubości lodu – bezpieczna pokrywa to ok. 10 cm.
  5. Należy uważać na zalegający na powierzchni lodu śnieg, który najczęściej utrudnia ocenę bezpieczeństwa.
  6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku.
  7. Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
  8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany), które pomogą wczołgać się na lód.
  9. Kiedy lód zaczyna trzeszczeć, należy niezwłocznie bez zatrzymywania się zawrócić w kierunku brzegu oraz poinformować o niebezpieczeństwie pozostałe osoby.

Czytaj też: Raciborscy strażacy ratowali topielca, pod którym załamał się lód

Co należy zrobić kiedy zarwie się lód?

W pierwszej kolejności staraj się zachować spokój i jednocześnie głośno wzywać pomocy. Następnie jeśli to możliwe połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i próbuj wydostać się na lód — jest to zazwyczaj trudne do wykonania, więc warto zdecydować się na oszczędzanie sił do czasu przybycia służb ratunkowych. Dobrą decyzją będzie zdjęcie butów w celu pozbycia się niepotrzebnego obciążenia – oczywiście jeśli jest taka możliwość.

Jeśli zauważysz osobę tonącą, to w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Pamiętaj, że najważniejsze jest własne bezpieczeństwo!

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczenstwo-na-lodzie.

(UM Racibórz, fot. pixabay.com/995645)