Posłanka Gabriela Lenartowicz wysłała do wojewody śląskiego siedem pytań związanych z przekształceniem raciborskiego szpitala. – W przestrzeni publicznej pojawiło się szereg wątpliwości, a nawet zarzutów co do prawdziwości zawartych tam stwierdzeń – zaznaczyła parlamentarzystka.

Szanowny Panie Wojewodo,

Działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwracam się do Pana w sprawie finansowych konsekwencji Pana decyzji zawartej w Poleceniu nr 28/2020 dotyczące przekształcenia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w Jednoimienny Szpital Zakaźny.

W związku z apelem Radnych powiatowych z Raciborza z dnia 20.04.2020 r. znak – OR.VI.0004.16.2020 (8838/04/2020) oraz Pana odpowiedzią na to pismo z dnia 21.04.2020 r. w przestrzeni publicznej pojawiło się szereg wątpliwości, a nawet zarzutów co do prawdziwości zawartych tam stwierdzeń.

W związku z powyższym zwracam się o odpowiedź na poniższe pytania mające na celu wyjaśnienie i podanie jednoznacznych informacji co do trybu podjęcia decyzji o przekształceniu szpitala i odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu, a ze strony budżetu państwa do sfinansowania konsekwencji tej decyzji.

1. Jaki był tryb i przebieg analiz i konsultacji, o których mowa w Pańskim piśmie? Kto w nich uczestniczył, jakie były konkluzje i w jaki sposób zostały udokumentowane?

2. Wobec faktu, że konsekwencją decyzji o przekształceniu Szpitala jest także pozbawienie mieszkańców powiatu do hospitalizacji poza przypadkami COVID19 i opieki specjalistycznej ambulatoryjnej, zwłaszcza dla grup szczególnego ryzyka (onkologicznych, dializowanych itp.) jakie zapadły uzgodnienia z władzami powiatu w tej sprawie? Czy i jakie kwoty w postaci dotacji z budżetu państwa zostały przekazane i dedykowane na pokrycie kosztów przeniesienia tej działalności do innej lokalizacji?

3. Jakie konsekwencje organizacyjne i finansowe zostały przewidziane? Kto przyjął za nie odpowiedzialność finansową i organizacyjną? Czy i jaka korespondencja w tej sprawie miała miejsce czy to ze strony Ministra Zdrowia, czy Wojewody czy władz powiatu lub dyrekcji Szpitala. Proszę też o udostępnienie pisemnych notatek z uzgodnień w tej sprawie a jeśli ich nie było, proszę o potwierdzenie tego faktu.

Na kim ostatecznie spoczywał obowiązek fizycznego przeprowadzenia tej operacji i na czyj koszt i odpowiedzialność? Czy i jakie kwoty w postaci dotacji z budżetu państwa zostały przekazane i dedykowane na pokrycie kosztów przekształcenia szpitala powiatowego w Szpital Jednoimienny Zakaźny tj.:

– konieczne prace modernizacyjne w szpitalu
– wyposażenie w dodatkowy specjalistyczny sprzęt
– środki ochrony osobistej
– inne bieżące wydatki specyficzne dla procedur związanych z pandemią?

4. Czy i jakie kwoty zostały przekazane przez Pana Wojewodę z budżetu państwa do Szpitala Jednoimiennego Zakaźnego w Raciborzu dedykowane na dodatkowe wynagrodzenia dla personelu tego szpitala ze względu na szczególne warunki ich pracy i godziny nadliczbowe?

5. Czy i jaka ilość personelu medycznego została skierowana do Szpitala Jednoimiennego Zakaźnego w Raciborzu i ile z tych skierowań zostało skutecznie zrealizowanych?

6. Kto pokrywa wynagrodzenia tej kadry i według jakich stawek zaszeregowania? Czy według ich dotychczasowego wynagrodzenia?

7. Czy z budżetu państwa przewidziano jakiekolwiek dodatkowe środki na pokrycie bieżących wydatków poza środkami NFZ?

Powyższe pytania dotyczą środków przekazanych z budżetu państwa i województwa, a nie funduszy europejskich na inwestycje w szpitalu oraz darowizn czy to ze strony spółek skarbu państwa czy innych podmiotów.

Proszę o pilne udzielenie informacji.

Z wyrazami szacunku,
Gabriela Lenartowicz

Seria Duże Litery w raciborskiej bibliotece Seria Duże Litery w raciborskiej bibliotece

ZOBACZ TAKŻE