Komunikacja autobusowa na terenie powiatu raciborskiego w obliczu epidemii - TerazRaciborz.pl

Komunikacja autobusowa na terenie powiatu raciborskiego w obliczu epidemii

oprac. wk, redakcja@terazraciborz.pl     25.03.2020 | 16:51     Komentarze (1)

Instagram Skomentuj

W związku z decyzją Rządu RP, która obowiązuje w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia w autobusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących – przypomina Starostwo Powiatowe w Raciborzu. 

W związku z pojawieniem się zagrożenia epidemiologicznego już od 16 marca starosta raciborski, jako organizator komunikacji powiatowej w obszarze powiatu raciborskiego ograniczył funkcjonowanie transportu do rozkładu jazdy obowiązującego w okresie wakacji szkolnych.

CZYTAJ TEŻ: Transport publiczny w Raciborzu na nowych zasadach

Liczba kursów została ograniczona z wykonywanych dziennie w roku szkolnym 264 do 159. PKS zawiesił także obsługę komercyjnych linii regionalnych do Katowic i Krakowa.

Dzięki ograniczeniu liczby wykonywanych przewozów liczba kierowców, pracowników PKS najbardziej zagrożonych zarażeniem śmiertelnym wirusem, a wykorzystywanych do obsługi komunikacji spadła z 75 do 34 osób.

W związku z czasowym zamknięciem szkół pasażerów w autobusach także znacząco ubyło. Działania Spółki nastawione są głównie na zabezpieczenie załogi przed możliwością zarażenia się wirusem COVID-19.

Wycofano z eksploatacji najmniejsze autobusy niegwarantujące zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy kierowcą i pasażerem.

Ograniczono wejście do autobusów do drzwi środkowych i tylnych, z przednich drzwi pasażerowie korzystają sporadycznie, nie ma też możliwości skorzystania z siedzeń bezpośrednio przy kierowcy. Jest to strefa wygrodzona taśmą.

Zakup biletów jednorazowych powinien odbywać się tylko i wyłącznie za odliczoną gotówka. Wszystkich kierowców wyposażono w podstawowe, dostępne środki zabezpieczenia tj. środki dezynfekujące i gumowe rękawiczki jednorazowe.

Każdy z autobusów jest czyszczony odpowiednimi środkami pozwalającymi na zwalczanie wirusa. Dezynfekcja dotyczy także pomieszczeń ogólnodostępnych dworca autobusowego. Ze względów bezpieczeństwa ograniczono także dostęp do poczekalni dla pasażerów oraz do pomieszczeń administracji PKS. Wszelkie formalności można załatwiać drogą elektroniczna lub telefonicznie.

W związku z decyzją Rządu RP, która obowiązuje w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia w autobusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

W tej sytuacji starosta raciborski jako organizator komunikacji prosi podróżujących pasażerów o stosowanie się do zaleceń wydanych przez rząd oraz służby sanitarne, aby zapewnić możliwie jak najbardziej bezpieczne warunki wszystkim osobom podróżującym i dojeżdżającym w ten sposób do pracy.

(oprac. wk, źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze (1)

  1. Gość  

    25.03.20 | 17:15

    A Ramete dla dobra pracowników ustaliła postój do 14.04 a teraz nakazuje od jutra pracować jak jest nakaz zostanie w domu każą wracać do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem