Karmienie mieszane polega na podawaniu dziecku na zmianę mleka matki i mleka modyfikowanego. Ta metoda jest stosowana w niektórych przypadkach, kiedy maluch z różnych powodów nie może otrzymywać tylko naturalnego pokarmu. Zobacz, jakie są najważniejsze zasady karmienia mieszanego.

Czym jest karmienie mieszane?

Karmienie mieszane jest sposobem żywienia niemowląt. Maluch spożywa pokarm kobiecy, ale dodatkowo jest mu podawane mleko modyfikowane. Jest to rzadko stosowany sposób, jednak bardzo przydatny w niektórych sytuacjach. Jeżeli to możliwe, należy unikać karmienia mieszanego u noworodków i bezpośrednio po porodzie. Zalecana jest też konsultacja z lekarzem, położną lub doradcą laktacyjnym przed wprowadzeniem tej metody.

Kiedy można stosować karmienie mieszane?

Istnieje kilka wskazań do stosowania karmienia mieszanego u niemowląt. Przede wszystkim jest to niedostateczna ilość pokarmu naturalnego, która nie zwiększa się mimo stosowania metod pobudzających laktację. W takich sytuacjach maluszek otrzymuje niewystarczającą ilość mleka. Dlatego konieczne jest podawanie mu mieszanki, która zaspokoi jego potrzeby.

Karmienie mieszane może zostać wprowadzone, jeżeli dziecko nie chce ssać piersi lub jest to dla niego męcząca czynność. Rodzice obserwują swojego maluszka i z pewnością potrafią zauważyć niepokojące sygnały. Metodę tę należy rozważyć, gdy niemowlę nie przybiera na wadze lub płacze i przez cały czas domaga się piersi.

Karmienie mieszane jest wskazane, jeżeli istnieją tymczasowe przeciwwskazania do karmienia piersią. Mowa o sytuacjach, w których mama dziecka przyjmuje leki lub zmaga się z zakażeniem brodawki sutkowej. Kobieta może zdecydować się na ten model, jeżeli wraca do pracy i nie chce odciągać pokarmu.

Jakie mleko stosować w karmieniu mieszanym?

W karmieniu mieszanym należy stosować pokarm naturalny i mleko modyfikowane. Konieczne jest wybranie mieszanki wysokiej jakości. Powinna być ona dostosowana do wieku dziecka. Dobrym wyborem jest mleko Bebilon. Warto jednak skonsultować się z pediatrą – zwłaszcza, gdy maluch ma specjalne potrzeby (np. skłonność do ulewania pokarmu).

Najważniejsze zasady karmienia mieszanego

Istnieje kilka ważnych zasad karmienia mieszanego. Przede wszystkim trzeba podawać dziecku pokarm na żądanie, czyli zawsze wtedy, gdy wyraża ono taką chęć. W pierwszej kolejności wskazane jest karmienie piersią, a dopiero później butelką. Ponadto nie można mieszać w jednej butelce mleka modyfikowanego z naturalnym.

Do karmienia dziecka warto wybrać dobrą butelkę antykolkową, jak te butelki imitujące pierś matkihttps://www.nanobebe.pl

(artykuł sponsorowany)