Inwestując w nowe głośniki, zależy nam na tym, aby wydawały one z siebie czysty dźwięk. Wtedy chętnie delektujemy się muzyką, przyjemniej ogląda się różnego rodzaju filmy, a także niejednokrotnie możemy poczuć się jak na sali koncertowej.

Inwestując w nowe głośniki, zależy nam na tym, aby wydawały one z siebie czysty dźwięk. Wtedy chętnie delektujemy się muzyką, przyjemniej ogląda się różnego rodzaju filmy, a także niejednokrotnie możemy poczuć się jak na sali koncertowej. Jednak, kiedy z czasem zaczynamy słyszeć nieprawidłowe szmery lub czujemy zapach spalenizny, od razu w naszej głowie pojawiają się pewne obawy. Dlatego też w dzisiejszym tekście postanowiliśmy zastanowić się nad tym, jakie są najczęstsze usterki tego typu sprzętów i czy naprawa głośników jest w ogóle możliwa.

Dlaczego głośniki się psują?

Oczywiście pierwszą odpowiedzią na pytanie postawione wyżej będzie niewłaściwe użytkowanie sprzętu. Może to wynikać zbyt głośnego słuchania muzyki, mogło dojść do upadku z wysokości, czy nawet innych awarii. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, że problem będzie leżał po stronie producenta. Na początek wymienimy tutaj planowane postarzanie produktu. Rzecz jasna producenci różnych sprzętów elektronicznych upierają się, że tego typu działania w ogóle nie mają miejsca, ale jeżeli zaobserwujemy, jaki okres przydatności mają współczesne sprzęty, bardzo szybko dojdziemy do podobnych wniosków.

Otóż można przyznać, że nowoczesne urządzenia mimo tego, że podążają za postępem technologicznym, psują się tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Sprawa ta dotyczy telewizorów, smartfonów, lodówek, ekspresów do kawy itd. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Między innymi spory wpływ ma na to współczesny marketing, który zachęca nas do inwestowania w Coraz to nowsze urządzenia elektryczne. Napędzający te wszystkie działania konsumpcjonizm sugeruję konsumenta, że potrzebują oni sprzętu w nowszej generacji, co rzadko kiedy jest prawda. Dlatego też warto powstrzymać się od zakupów, jeżeli nasze urządzenia działają poprawnie.

Ponadto, jeżeli zauważymy, że okres gwarancyjny zbliża się ku końcowi, a nasze urządzenie budzi w nas sporo wątpliwości, warto skorzystać z możliwości serwisowania ramach gwarancji. Tego typu działania mogą przedłużyć żywotność sprzętu. Istnieje również mnóstwo serwisów pogwarancyjny, które prowadzą różnego rodzaju działania, mające na celu przywrócenie sprawności uszkodzonym sprzętem. Zawsze warto zapoznać się z tego typu ofertą szczególnie wtedy, kiedy serwis oferuje bezpłatną diagnozę i tym samym wycenę prowadzonych działań.

Kiedy naprawa głośników będzie konieczna?

Jeżeli zauważymy, że obie kolumny głośnikowe nie wydając z siebie dźwięków, warto od razu udać się z tym problemem do serwisu. Podobnie w sytuacji, kiedy jedna kolumna będzie grała ciszej od drugiej lub usłyszymy charakterystyczny szelest czy nawet zniekształcenie dźwięków. Dodatkowo często z naszych kolumn może wydobywać się zapach spalenizny – taka sytuacja jest również mocno niepokojąca i nie należy jej lekceważyć.

Przyczyną tego typu problemów może być wspomniany już wyżej zbyt głośne słuchanie muzyki. Do uszkodzeń nie dojdzie w takiej sytuacji, jeżeli wydobywane dźwięk będzie czysty. Jeżeli usłyszymy, że w trakcie głośnego słuchania muzyki dźwięki pojawiają się zniekształcone, warto po prostu ściszyć muzykę. Przesadne chwalenie się głośnością przed znajomymi nie jest dobry pomysł. Wysokie tony lub zwrotnica mogą ulec zepsuciu podobnie jak cewka w głośniku. W sytuacji, kiedy dojdzie do spalenia cewki, może dojść nawet do wysokie tony lub zwrotnica mogą ulec zepsuciu podobnie jak cewka głośniku. W sytuacji, kiedy dojdzie do spalenia cewki, może dojść nawet do uszkodzenia I odkształcenia membranę. W takiej sytuacji nie ma jednego, zło tego środka na to, jak możemy naprawić tego typu uszkodzenia. Samodzielna podejmowane próby mogą doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń, dlatego naprawa głośników powinna odbywać się w profesjonalnym serwisie.

Niekiedy również zdarzają się sytuacje, że może dojść do upadku naszego głośnika w trakcie umiejscowienie go w odpowiednim miejscu, a nawet w trakcie transportu może dojść do jego uszkodzenia. Upadek wcale nie musi odpowiadać za zniszczenie obudowy. W takiej sytuacji może dojść do sklejenia i powstania szczeliny, która będzie przepuszczała powietrze przez naszą kolumnę i tym samym wytworzy się nieprzyjemny szelest. Ponadto wyniku upadku może dojść również do sklejenia magnesu głośnika, co w rezultacie spowoduje brak dźwięku. W takiej sytuacji również nie warto działać na własną rękę. Naprawa głośników prowadzona przez fachowców w konkretnym serwisie może nadać im drugie życie.

Podsumowanie

Kiedy zaobserwujemy nieprawidłowe działanie naszych kolumn głośnikowych, nie zawsze od razu poznamy przyczynę. Niekiedy nawet mogło coś wpaść do środka, ale tego typu działania dotyczące zbierania całej kolumny również warto pozostawić profesjonalistom.

(artykuł sponsorowany)