Na czym się skupić przy wyborze ergometru wioślarskiego? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu fitness do użytku domowego, to ergometr wioślarski będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.

Jest to swoisty symulator wiosłowania, który umożliwia ćwiczenie zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Regularnie ćwicząc na ergometrze uzyskasz doskonałe efekty – od silnych mięśni pleców po atletyczne mięśnie nóg. To także świetnie narzędzie do efektywnego treningu kondycyjnego i ćwiczeń cardio.

Na czym się skupić przy wyborze ergometru wioślarskiego?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wioślarzy, które różnią się od siebie bardzo wieloma aspektami. Różnice najczęściej dotyczą układów hamulcowych, regulacji oporu, długości szyny oraz konkretnych funkcji. W tym artykule dowiesz się, jakie cechy powinien mieć odpowiedni ergometr wioślarski i na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie.

Zanim kupisz wioślarza, postaraj się odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  • Czy lubisz wiosłować?
  • Jakim budżetem dysponujesz?
  • Ile masz miejsca?
  • Jak często chcesz go używać?

Jeśli nie brak Ci motywacji i chcesz szybko uzyskać dobrą formę, ergometr może być świetną alternatywą dla siłowni lub basenu. Jest to również bardzo bezpieczna forma aktywności – pod warunkiem, że zadbasz o odpowiednią technikę.

Kolejny krok to podjęcie decyzji co do tego, ile jesteś gotów wydać na ergometr wioślarski. Ceny mogą wahać się od kilkuset (najczęściej używane modele) do kilku tysięcy złotych. Jak łatwo się domyślić, różnica w ich jakości i funkcjonalności jest spora. Tańsze, budżetowe modele mogą wydawać się na początek lepszą inwestycją – szczególnie dla niedoświadczonych użytkowników. W dłuższej perspektywie jednak wydatki związane z naprawami i wymianami mogą przekroczyć koszt wioślarza z górnej półki.

Ważnym krokiem jest również dokonanie odpowiednich pomiarów w domu, a także wybranie urządzenia, które będzie pasować do Twojego wzrostu i wagi.

Typy ergometrów wioślarskich

Wioślarze dzielą się na cztery podstawowe typy, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  • Wioślarze pneumatyczne – wytwarzają opór za pomocą powietrza, które przepływa przez wewnętrzne koło zamachowe. Łączy się ono z uchwytem do wiosłowania – gdy go pociągniesz, koło się obraca. Im szybciej wiosłujesz, tym zwiększa się opór.
  • Wioślarze wodne – w ich przypadku koło zamachowe znajduje się w zbiorniku z wodą. W momencie, gdy pociągniesz za uchwyt, wiosła zaczynają obracać się w wodzie. Masa poruszającej się wody wywiera opór na wiosła. Podobnie, jak w przypadku wioślarza pneumatycznego – im szybciej wiosłujesz, tym większy opór.
  • Wioślarze magnetyczne – jak sama nazwa wskazuje, ich działanie opiera się na odległości koła zamachowego od silnych magnesów. Poziom oporu reguluje się za pomocą mechanicznych suwaków lub – w nowocześniejszych wersjach – elektronicznego panelu.
  • Wioślarze hydrauliczne – działają na zasadzie oporu powietrza, które wytwarzają przymocowane do uchwytów tłoki.

Czy cena gwarantuje jakość?

Wysokiej jakości ergometr wioślarski może wydawać się sporym wydatkiem. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę, że zapewni Ci to całe lata bezproblemowego użytkowania, cena nie wydaje się być tak straszna. Oczywiście najdroższe modele nie zawsze są najlepsze. Ważniejsze jest to, by kupować sprzęt w sprawdzonych sklepach, takich jak https://life-fitness.pl. Znajdziesz tam wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń w domu, w tym ergometry wioślarskie i wszelkie akcesoria niezbędne do ich prawidłowego działania. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych problemów, jakie wiążą się z zakupem budżetowego lub używanego urządzenia.

(artykuł sponsorowany)