Sanitariat jest obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki czy toalety. Pomimo tego, że jest to wyposażenie, które często wybierane jest na samym końcu, co do którego estetyki nie przywiązujemy zbyt dużo uwagi – to jednak miska WC ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także i na nasz komfort.

Miska WC powinna być czysta, nie tylko ze względów wizualnych, ale także i bezpieczeństwa. Brudna ubikacja to bowiem miejsce, w którym namnażają się i rozwijają drobnoustroje. Jeśli chcesz poznać sprawdzone metody czyszczenia muszli klozetowej – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jak usunąć kamień z WC?

Czyszczenie muszli klozetowej z pewnością nie należy do zadań przyjemnych. Wiele osób, mówi wprost o tym, że czuje się niekomfortowo wykonując tę czynność. Kluczem do sukcesu w przypadku czystego sanitariatu jest jednak częstotliwość czyszczenia. Tak jak w przypadku baterii, wanny czy kabiny prysznicowej – niezwykle ważna jest systematyczność. O ile muszla klozetowa czyszczona jest regularnie np. raz czy dwa razy w tygodniu, z pewnością nie pojawi się kamień, samą muszlę będzie też łatwiej utrzymać w czystości, a sam proces pielęgnacji będzie trwał krócej.

Eksperci uważają, że czyszczenie miski klozetowej powinno podzielić się na takie, które wykonuje się codziennie oraz cotygodniowe. Codziennie należy przy użyciu szczotki do WC wyczyścić miskę po każdorazowym skorzystaniu z niej. Co tydzień natomiast należy szczegółowo umyć nie tylko samą muszlę (używając do tego detergentów), ale także i deskę sedesową oraz wszelkie zakamarki. Należy pamiętać o wyczyszczeniu także podłogi, które znajduje się pod miską WC oraz w jej pobliżu.

czyszczenie wc

Fot. pixabay.com

Czym czyścić muszlę klozetową?

Czyszczenie muszli klozetowej powinniśmy zacząć od zewnętrznych elementów. W tym wypadku należy stosować dosyć delikatne środki czyszczące i np. miękką szmatkę. Mogą być to po prostu środki dedykowane ceramice sanitarnej. Każdy zewnętrzny element powinien być dokładnie umyty i wytarty do sucha. W przypadku wewnętrznej części miski WC – możemy użyć mocniejszych detergentów, które nie tylko skutecznie czyszczą powierzchnię, ale także i zabijają bakterie. Silne detergenty są wskazane także wtedy, gdy mamy do czynienia z sanitariatem, w którym występują kamienne osady. W takim przypadku można przed szorowaniem szczotką, pozostawić go na jakiś czas na powierzchni.

Po takim zabiegu, należy kilkakrotnie spłukać wodę, a także – w miarę możliwości przewietrzyć łazienkę. Silne detergenty są bowiem nie tylko wyczuwalne, ale także mogą podrażniać drogi oddechowe. Na sam koniec warto jest zawiesić kostkę do WC, która nie tylko ma przyjemny zapach, ale także przyczynia się do czyszczenia miski podczas każdego spłukiwania.

Jak zrobić domowy środek do czyszczenia toalet?

Detergenty dostępne w sklepach są skuteczne, posiadają także wady. Przede wszystkim nie są bezpieczne. Jeśli zależy nam na środkach skutecznych, ekologicznych, tanich i bezpiecznych, warto wykonać je w domu. Wyczyścić muszlę klozetową można nie tylko roztworem octowym, ale także i sodą. Jeśli chodzi o roztwór z octu – wykonuje się go w proporcjach z wodą 1:1. W celu zneutralizowania specyficznego zapachu, można dodać kilka kropli olejku herbacianego lub np. soku z cytryny.

Sposobem na czystą toaletę jest też oczywiście wybranie odpowiedniego modelu miski WC. Obecnie wielu producentów ceramiki sanitarnej posiada w swojej ofercie miski WC, które nie tylko są ciekawe pod względem wizualnym, ale także i posiadają specjalne powłoki o właściwościach hydrofobowych, dzięki którym zanieczyszczenie nie pozostają na powierzchni miski, a spływają razem z wodą. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się miski WC Roca, które zachwycają swoim modernistycznym designem, funkcjonalnością, a także i dostępne są w przystępnych cenach.

Warto podczas wyboru postawić na miski WC bez kołnierza wewnętrznego https://www.lazienkiabc.pl/Miski-WC-c267, które nie mają dodatkowych zakamarków, w których mogą gromadzić się i namnażać groźne dla zdrowia drobnoustroje. Poza tym spłukiwanie ich jest bardziej efektywne i możliwe przy użyciu mniejszej, niż w miskach klasycznych ilości wody.

(artykuł sponsorowany)