Zawiłości prawne sprawiają, że działanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ma to szczególne znaczenie jeśli chodzi o kwestie biznesowe, w tym obsługę prawną przedsiębiorstwa.

Dlaczego osoby prowadzące firmę powinny dla jej dobra rozważyć sięgnięcie po fachową pomoc kancelarii adwokackiej? Na co zwrócić uwagę nawiązując tego typu współpracę? Odpowiedzi na te i wiele innych ważnych pytań znajdziecie w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Rośnie liczba firm, które na co dzień korzystają ze stałej obsługi prawnej. W obecnych czasach to nie tyle jedna z dostępnych możliwości, co wręcz konieczność. Polski ustawodawca co rusz nowelizuje akty prawne lub wprowadza do porządku prawnego nowe akty, które w sposób bezpośredni dotyczą działalności gospodarczej.

Opieka prawna nad podmiotem gospodarczym pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo czasu czy pieniędzy, ale także ochronić przedsiębiorcę przed popełnieniem błędów, których konsekwencją mogą być wysokie kary.

Prawna obsługa firm – dlaczego warto korzystać?

Wsparcie ze strony doświadczonych prawników pozwala przedsiębiorcy spać spokojnie i rozwijać swoją działalność zgodnie z obowiązującymi normami. Mowa tutaj zarówno o poszczególnych etapach prowadzenia biznesu, realizacji konkretnych projektów, jak i pełnym okresie funkcjonowania danego podmiotu gospodarczego. Pomoc prawna przydaje się bowiem nie tylko w trudnych sytuacjach, gdy dochodzi do konfliktów lub konieczności rozwiązania jakiegoś problemu, lecz także podczas codziennych ruchów biznesowych. Większość przedsiębiorców nie ma bowiem czasu na samodzielne zgłębianie aktów prawnych i szukanie możliwych wyjść z danej sytuacji. W takich okolicznościach obsługa prawna staje się solidnym atutem.

W jaki sposób prawnik chroni przedsiębiorstwo?

Kancelarie prawne w ramach obsługi firm świadczą najczęściej kompleksowy pakiet usług, w tym przede wszystkim przygotowywanie i analizę dokumentów, opiekę prawną podczas rejestracji działalności, opiniowanie wewnętrznej dokumentacji dotyczącej bieżącej działalności. Na tym jednak nie koniec. Obsługa prawna przedsiębiorstwa może polegać ponadto na opiniowaniu wszelkich umów z kontrahentami czy klientami, prowadzeniu w imieniu firmy negocjacji, sporów pozasądowych, czy też reprezentowanie przedsiębiorcy w postępowaniach przed Sądami oraz innymi organami. Kancelarie oferują także przeprowadzenie windykacji przedsądowej oraz procesowej przeciwko klientom danej firmy, którzy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań. Prawnicy mogą również uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu, Rad Nadzorczych czy Zgromadzeń Wspólników, po których przygotują dla swojego mocodawcy analizę prawną lub zaopiniują planowane przez niego działania.

Współpraca z kancelarią prawną – najważniejsze korzyści

Jedną z kluczowych zalet korzystania przez firmę z pomocy prawników jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa prowadzonych interesów. Kancelaria zajmie się bowiem zarówno aspektami związanymi z egzekwowaniem należności, kontrolą wiarygodności kontrahentów, kontaktem z urzędami oraz organami państwowymi, jak i dbaniem o sferę finansową, w tym prawidłowe rozliczenie podatków itd. Przedsiębiorca zyska dzięki temu dodatkowy czas, który będzie mógł przeznaczyć na rozwój biznesu. Jak więc widzimy, stała współpraca z prawnikami w dłuższej perspektywie to strzał w dziesiątkę i rozwiązanie to powinni rozważyć zarówno właściciele mniejszych, jak i większych podmiotów.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Jakubowska-Zawada która zajmuje się prawną obsługa firm.