U wielu osób wraz z upływem lat zmysł wzroku ulega pogorszeniu. Czasami bywa to spowodowane rozwojem chorób, a w innym przypadku jest naturalnym efektem procesu starzenia. Niepożądanym zmianom można przeciwdziałać.

Wykrycie pierwszych oznak nieprawidłowości czy początku pojawiającego się schorzenia umożliwia szybką reakcję i zatrzymanie rozwijającego się problemu. Dlatego warto regularnie badać wzrok. Jak często należy odwiedzać okulistę?

Natychmiastowa reakcja na pierwsze oznaki zaburzenia widzenia

Przede wszystkim specjaliści z renomowanej kliniki Centrum Oka przestrzegają, by nie bagatelizować wszelkich pojawiających się objawów zaburzeń w widzeniu. Nawet najdrobniejsze dolegliwości powinny być poddane diagnostyce.

Najczęstszymi oznakami sygnalizującymi konieczność wizyty u okulisty są:
-nieostre widzenie,
-bóle w gałkach ocznych oraz uczucie szczypania,
-nadmierne łzawienie,
-światłowstręt,
-zbyt częste, nienaturalne mruganie,
-przewlekłe zapalenie spojówek.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że konsultacji okulistycznej wymagają również powracające bóle głowy. Zatem za każdym razem, kiedy zanotuje się takie nieprawidłowości, należy wybrać się do specjalisty.

Profilaktyka może uchronić przed chorobami, pogorszeniem, a nawet utratą wzroku

Nie tylko wyraźne problemy z widzeniem powinny motywować pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym. O wzrok trzeba dbać regularnie. Profilaktyka pozwala wychwycić wszystkie niekorzystne zmiany we wczesnych ich stadiach, co umożliwia natychmiastową reakcję i niedopuszczenie do rozwinięcia się choroby.

Okuliści z Centrum Oka informują, że badania okresowe są niezbędne, bo wiele schorzeń przez długi czas przebiega, nie dając wyraźnych objawów, a niepodjęcie leczenia może doprowadzić do pogorszenia sytuacji do tego stopnia, że kiedy pojawią się symptomy, może być już za późno na pomoc.

Kontrola oczu u dzieci

Badania okulistyczne u najmłodszych przeprowadzane są w trakcie tzw. wizyt bilansowych po ukończeniu odpowiednio roku, dwóch oraz czterech lat. Jeżeli nie wykryto nieprawidłowości, kolejna kontrola powinna mieć miejsce przed rozpoczęciem szkoły, a następna w trakcie nauki w III lub IV klasie szkoły podstawowej. Młodzieży dojrzewającej poleca się profilaktykę okulistyczną co dwa lata.

Kontrola oczu u dorosłych

Osobom w przedziale wiekowym 18-60 lat zaleca się badania oczu co dwa lata. Jest to oczywiście umowne. Starsi, jeśli notują, że ich wzrok się pogarsza, powinni udawać się do okulisty raz w roku. Z kolei dla pacjentów powyżej sześćdziesiątego roku życia przewiduje się regularne wizyty kontrolne co najmniej raz w roku.

Pacjenci borykający się z wadami wymagają częstszej obserwacji celem ustalenia, czy nie pogłębiają się one. W takich przypadkach należy przestrzegać konkretnych wytycznych lekarza prowadzącego.

Centrum Oka – kompleksowa pomoc

Osoby, które zamierzają zadbać o swoje oczy, powinny korzystać z pomocy uznanych okulistów. Ważne też, by ośrodek był wyposażony nie tylko w podstawowy sprzęt diagnostyczny, ale też urządzenia pozwalające przeprowadzić badania specjalistyczne, poszerzone i dogłębne. Dzięki temu pacjenci unikną wizyt w różnych gabinetach. Takie jest Centrum Oka. Jest to miejsce, w którym przeprowadzane są kompleksowe usługi okulistyczne zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze.

Na uwagę w tym kontekście zasługuje Okulistyka dziecięca Warszawa.