W sobotę w samo południe na raciborskim rynku odbyła się inscenizacja militarna odbicia więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa.

Scenariusz inscenizacji napisał Andrzej Sitko. Dla widzów przygotowano ognisko i gorący poczęstunek.

Odtwórcami byli członkowie grup rekonstrukcyjnych: Grupy Rekonstrukcji Historycznej Breda z Bielska Białej, 78 Szturmu Dywizjonu z Bielska Białej, GRH Berliner Mauer z Katowic, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg VII, Parku Historii z Włodzienina, GRH Chłopcy z Lasu Lubotynia, Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręg Śląski.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Krótki rys historyczny. Dla wielu żołnierzy podziemia wojna nie skończyła się w maju 1945 r. Z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconemu Polsce komunistycznemu rządowi. Ta niezgoda na Polskę pod jarzmem narzuconym przez Związek Radziecki często kosztowała ich życie i wolność.

Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945r. walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 roku.

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

(oprac. wk, źródło: UM w Raciborzu)


ZOBACZ TAKŻE