Technologia szkieletowa to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na ekologicznym i energooszczędnym domu. Ponieważ domy kanadyjskie stają się coraz bardziej popularne, narasta wokół nich wiele mitów. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich i sprawdźmy, jak wiele (a raczej jak niewiele) mają wspólnego z rzeczywistością.

Mit 1: Dom kanadyjski może zostać porwany przez wiatr

Czy domy kanadyjskie są trwałe? To pytanie nurtuje niemal każdego inwestora, który nie miał wcześniej styczności z technologią szkieletową. Nic dziwnego, w końcu budowa domu to poważna inwestycja, rozważana w perspektywie wielu pokoleń – a anomalie pogodowe, z którymi mamy do czynienia obecnie, mogą budzić niepokój. Jak więc wygląda kwestia trwałości domów szkieletowych?

Nowoczesne domy drewniane, które powstają technologii kanadyjskiej, wyróżniają się bardzo wysoką trwałością. Na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników, m.in. jakość i sposób obróbki materiałów, z których powstaje dom szkieletowy, solidna konstrukcja oraz to, w jaki sposób dom szkieletowy przytwierdzony jest do fundamentów. Ta ostatnia cecha wydaje się kluczowa w kontekście obawy przez porywistym wiatrem, który mógłby „porwać” nasz drewniany dom kanadyjski.

– Aby dom szkieletowy pozostał nienaruszony w każdych warunkach atmosferycznych, warto zadbać o solidne przytwierdzenie budynku do fundamentów – tłumaczy przedstawiciel Lignum Home, producent domów szkieletowych z Żywca. – Używamy w tym celu odpowiednich kotew i śrub, które w trwały sposób łączą konstrukcję szkieletową z podłożem. Aby wiatr był w stanie porwać dam kanadyjski, musiałby go podnieść w całości, co jest bardzo mało prawdopodobne – dodaje.

Mit 2: Domy szkieletowe są niskie

Czy dom szkieletowy może mieć poddasze użytkowe? Oczywiście! Domy kanadyjskie wcale nie muszą być niskie – choć z drugiej strony, parterowe domy szkieletowe to jedna z najpopularniejszych opcji, jaką wybierają inwestorzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybudować dom szkieletowy z poddaszem użytkowym.

I tu mała ciekawostka – w 2019 roku w Norwegii powstał 18-piętrowy wieżowiec z drewna. Mierzy aż 85 metrów i jest on najwyższym budynkiem na świecie, który został wykonany z drewna. Jak widać, wszystko jest możliwe.

Domy kanadyjskie z drewna - obalamy mity dotyczące technologii szkieletowej

Dom szkieletowy z poddaszem użytkowym. Realizacja Lignum Home, producent domów szkieletowych – Żywiec

Mit 3: Cienkie ściany i skrzypiące stropy w domu szkieletowym

Zdarza się, że wątpliwości inwestorów budzą stropy w domu szkieletowym oraz ściany.

W przypadku tych pierwszych, najczęściej padają dwa pytania: czy stropy w domu szkieletowym skrzypią i czy się uginają. Co na ten temat mówią eksperci?

– Stropy w technologii kanadyjskiej, którą stosujemy, tworzone są z płyt OSB lub MFP. Na belkach stropowych kładziemy dodatkową taśmę wygłuszającą. Dzięki temu belki i płyty OSB nie nachodzą na siebie i nie skrzypią – tłumaczy przedstawiciel Lignum Home.

A co z drugą kwestią? Czy w domu szkieletowym z drewna uginają się stropy?

– Podczas tworzenia stropów montujemy wysokie belki stropowe. Odległość między nimi to 40-50 cm. Ich zadaniem jest podtrzymywanie stropu. Dzięki temu, że belki rozmieszczone są gęsto, strop na pewno się nie ugnie – zapewnia ekspert.

Domy kanadyjskie z drewna - obalamy mity dotyczące technologii szkieletowej

Gęste rozmieszczenie belek w domu szkieletowym z drewna. Realizacja Lignum Home, producent domów szkieletowych – Żywiec.

Skoro mity dotyczące stropu w domach z drewna zostały rozwiane, przejdźmy do ścian. Inwestorzy często boją się, że nie będą one wystarczająco grube – a przez to powieszenie na nich czegokolwiek może okazać się niemożliwe.

Nic bardziej mylnego. Lekkie rzeczy – takie jak obrazy lub zdjęcia – wystarczy powiesić za pomocą gwoździa wbitego do płyty gipsowo-kartonowej. Cięższe przedmioty (obrazy i lustra w ciężkich ramach, szafki i półki) możemy zamontować na ścianie naszego drewnianego domu za pomocą wkrętów, kołków lub listew montowanych na drewnianym słupku konstrukcyjnym.

A jak wygląda kwestia grubości ścian w domu szkieletowym z drewna? Czy ściany w domach kanadyjskich są dźwiękoszczelne?

Ściany konstrukcyjne i działowe oraz stropy wypełnione są wełną mineralną. Stwarza ona wysoką barierę akustyczną. Oznacza to, że dom wykonany w technologii szkieletowej pod względem akustyki jest komfortowy w użytkowaniu – porównywalnie do domu wybudowanego metodą murowaną.

Mit 4: Dom szkieletowy wymaga specjalnego systemu ogrzewania

Istnieje wiele sposobów, aby ogrzać wykonany w technologii kanadyjskiej. Domy z drewna można wyposażyć we wszystkie najpopularniejsze źródła ciepła i systemy grzewcze.

Jakie ogrzewanie w domu szkieletowym będzie najlepsze? Dla tych, którzy zdecydowali się na budowę domu kanadyjskiego ze względu na jego energooszczędność i ekologiczny charakter, z pewnością najlepszą opcją ogrzewania będą pompy ciepła wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Wśród inwestorów, którzy budują domy szkieletowe na Śląsku i w Małopolsce, popularne jest również ogrzewanie gazowe i elektryczne.

Domy kanadyjskie z drewna - obalamy mity dotyczące technologii szkieletowej

Panele fotowoltaiczne na dachu domu szkieletowego z drewna. Realizacja Lignum Home, producent domów szkieletowych – Śląsk i Małopolska.

Mit 5: Dom szkieletowy mogą zniszczyć korniki

Czy dom z drewna jest podatny na ataki szkodników? Nie – pod warunkiem, że producent domów szkieletowych, który stawia nasz dom kanadyjski, używa do budowy dobrej jakości materiałów.

– W Lignum Home wykorzystujemy drewno konstrukcyjne suszone komorowo. To proces, który wykorzystuje wysoką temperaturę. Giną w nim wszelkiego rodzaju szkodniki: pleśnie, grzyby i owady – tłumaczy producent domów kanadyjskich z Żywca.

Dzięki suszeniu komorowemu struktura drewna staje się sucha i twarda – nie jest to atrakcyjne środowisko dla owadów. Metoda ta uznawana jest obecnie za najlepszą impregnację drewna, ponieważ nie wymaga użycia ciężkiej chemii. Dom szkieletowy jest więc jeszcze bardziej ekologiczny.

Mit 6: Dom szkieletowy z drewna jest łatwopalny

Czy domy szkieletowe są łatwopalne? To pytanie nurtuje wielu inwestorów. W końcu drewno kojarzy nam się z materiałem, który nie stawia większego oporu płomieniom. Jak jest w rzeczywistości?

Musimy pamiętać, że dom szkieletowy nie jest wykonany z samego drewna. Analizując przekrój ścian zauważymy, że znajduje się w nich wełna skalna. W domach kanadyjskich wykorzystuje się ją do ocieplenia wnętrza i zabezpieczenia budynku przed ewentualnym pożarem. Wszystkie dlatego, że wełna skalna jest niepalna i wykazuje silne właściwości ogniochronne.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest… drewno. A właściwie jego specjalna obróbka. Producenci domów szkieletowych, którzy stawiają na jakość i bezpieczeństwo, wykorzystują w konstrukcjach drewno czterostronnie strugane z fazowanymi krawędziami. Dzięki temu ogień „ślizga się” po powierzchni, zamiast płonąć.

Technologia szkieletowa – ekonomiczna i bezpieczna

Wokół domów szkieletowych wciąż narasta wiele mitów, które mogą wprowadzić w konsternację każdego, kto zastanawia się nad wybudowaniem domu z drewna w technologii kanadyjskiej. Jak widać, każdy z tych mitów można zweryfikować i obalić.

I choć każda technologia ma swoje plusy i minusy, to w przypadku domów szkieletowych plusów jest zdecydowanie więcej. Szczególnie, jeśli aspekt bezpieczeństwa, ekologii i oszczędności ma dla nas duże znaczenie.

(artykuł sponsorowany, fot. lignumhome.pl)