Wiemy, jak wiele obowiązków wiąże się z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. To właśnie do tych z Was, którzy prowadzą własny biznes, kierujemy nową usługę. Firma to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność. Jako przedsiębiorcy dbacie o napływ zleceń, relacje z kontrahentami, a oprócz tego załatwiacie formalności w niejednym urzędzie.

Zadbaliśmy o to, by część z nich była na wyciągnięcie ręki. Do aplikacji mObywatel 2.0 dodajemy usługę Firma, która usprawnia prowadzenie firmowych formalności. Wdrażamy ją stopniowo – pierwszym użytkownikom mObywatela 2.0 Firmę zaoferujemy w środę 22 maja, a dla wszystkich będzie dostępna 27 maja br.

Dane firmy i zaświadczenie o wpisie do CEIDG

Do częstych czynności przy prowadzeniu firmy należy przekazywanie danych do faktury – ich kompletu lub wybranych informacji, jak np. NIP czy REGON. Teraz w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 widzicie dane swojej działalności i możecie je łatwo skopiować.

Potem wystarczy wysłać je wybranym kanałem, np. przez SMS, komunikator albo e-mail. Kontrahent lub inna osoba dostanie dane do faktury w jednej chwili.

Innym udogodnieniem, które wprowadza usługa Firma, jest możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon.

Dokument w formacie PDF możecie następnie przesłać dalej wybraną metodą lub okazać np. w urzędzie czy podczas załatwiania innych formalności.

Status działalności gospodarczej w aplikacji

Dodatkowo usługa Firma pokazuje aktualny status działalności gospodarczej. Ponieważ łączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, w aplikacji widzicie dokładnie takie dane, jakie są wpisane w rejestrze.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy rejestrujecie firmę, zawieszacie ją albo wznawiacie działalność po przerwie. W usłudze zobaczycie jeden z trzech statusów działalności gospodarczej:

  1. Oczekująca na rozpoczęcie – kiedy jesteście w trakcie zakładania działalności gospodarczej, zobaczycie ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy.
  1. Aktywna – widzicie ją, kiedy prowadzicie działalność.
  1. Zawieszona – obok tego statusu widzicie datę ostatniego zawieszenia firmy. Jeśli jesteście w trakcie wznawiania działalności, pojawi się osobne powiadomienie pokazujące datę jej zgłoszonego wznowienia.

Jeśli zobaczycie błąd w danych, możecie łatwo poprawić je, korzystając z usługi online – Zmiana danych w CEIDG, na stronie Biznes.gov.pl. Pod tym samym adresem zarejestrujecie działalność gospodarczą.

Jeśli chcecie w jednym miejscu prowadzić sprawy urzędowe swojej firmy, skorzystajcie z Konta Przedsiębiorcy. Z pozycji Konta możecie nie tylko kontrolować dokumenty wysyłane i odbierane z urzędów, ale również zarządzać pełnomocnictwami. Sprawdźcie, co jeszcze daje Konto Przedsiębiorcy.

Więcej informacji o aplikacji, usługach i cyfrowych dokumentach znajdziecie na stronie info.mObywatel.gov.pl 

(źródło: gov.pl)