O śląskim zrywie narodowowyzwoleńczym nie zapomniał Minister Środowiska Michał Woś, który wraz z reprezentacjami Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach złożył – w dniu 100 lecia wybuchu II Powstania Śląskiego – wiązanki w miejscach pamięci o powstańcach; w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Katowicach.

– Śląskie zrywy niepodległościowe były krzykiem Ślązaków za Polską – krzykiem, dzięki któremu Śląsk jest dziś Polski. Minionym pokoleniom jesteśmy winni wdzięczność i pamięć za to poświęcenie – powiedział Minister Środowiska Michał Woś, składając z leśnikami Nadleśnictwa Rybnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, kwiaty pod na kwaterze Powstańców Śląskich na cmentarzu komunalnym w Rybniku, gdzie spoczywa Alfons Zgrzebniok – Dowódca II Powstania Śląskiego.

Minister Woś w dniu stulecia wybuchu II Powstania hołd Powstańcom złożył także w Wodzisławiu Śląskim na Placu Korfantego.

Przed południem szef resortu środowiska odwiedził również cmentarz przy ulicy Francuskiej w Katowicach, gdzie w asyście pocztu sztandarowego i delegacji RDLP w Katowicach złożył wiązankę na grobie Wojciecha Korfantego.

Następnie Minister Michał Woś wraz z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Jozefem Kubicą, w towarzystwie pocztu sztandarowa Lasów Państwowych, wziął udział w uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

Jak podkreślił Minister Środowiska – Bitwa Warszawska ocaliła Polskę, a drugie Powstanie Śląskie ocaliło ten region i pomogło mu wrócić do Polski. Powstania Śląskie były momentem, kiedy mieszkańcy regionu, opowiedzieli się za polską tradycją, kulturą i tożsamością pokazując tęsknotę za odradzającą się Ojczyzną. Jesteśmy im wdzięczni pamięć, szacunek i hołd dla ich postawy – powiedział Minister Michał Woś.

W uroczystościach udział wzięli także Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, Przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok oraz zaproszone delegacje.

(oprac. wk, źródło: materiał nadesłany)

ZOBACZ TAKŻE