Wybór formy opodatkowania dla działalności gospodarczej, kłopoty z rozliczeniem PIT czy wątpliwości dotyczące podatku od darowizny – to tylko przykładowe problemy natury podatkowej, w których rozwiązaniu pomoże doradca podatkowy.

Jeżeli interesuje Cię doradztwo podatkowe, to poniżej znajdziesz wskazówki, którymi powinieneś kierować się przy wyborze kancelarii doradztwa podatkowego.

Kim jest doradca podatkowy i kto może nim zostać?

Doradca podatkowy to specjalista wykorzystujący w swojej codziennej pracy wiedzę z zakresu prawa i finansów. Z uwagi na częste zmiany w prawie podatkowym wykonywanie tego zawodu wymaga nie tylko szerokiej wiedzy specjalistycznej, ale również nieustannego jej aktualizowania i podnoszenia kwalifikacji. Aby doradca podatkowy mógł świadczyć usługi na najwyższym poziomie, oczekuje się od niego gruntownego przygotowania do zawodu.

Przygotowanie do wykonywania profesji obejmuje przede wszystkim:

  • wykształcenie wyższe,
  • kwalifikacje potwierdzone pozytywnym wynikiem uzyskanym na egzaminie państwowym,
  • doświadczenie – wymagana jest praktyka.

Doradca podatkowy wykonuje zawód zaufania publicznego, a to oznacza, że obowiązują go zasady etyki zawodowej. Klienci (podatnicy), którzy powierzają swoją sprawę doradcy podatkowemu, mogą liczyć na poufność – doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa, również po zakończeniu współpracy z klientem.

Zakres usług doradcy podatkowego to doradztwo podatkowe. Obsługuje on zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Najprościej mówiąc, doradca pomaga zgłaszającym się do niego klientom odnaleźć się w gąszczu przepisów prawa podatkowego. Korzystanie ze wsparcia doradcy podatkowego jest bezpieczne – każdy doradca obligatoryjnie musi posiadać ubezpieczenie OC.

Zawód doradcy podatkowego nie ma długiej tradycji w Polsce – powstał na mocy ustawy o doradztwie podatkowym z 1996 r.

Kiedy zdecydować się na doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe najczęściej jest potrzebne przedsiębiorcom, jest wręcz niezbędne dla średnich i dużych przedsiębiorców. Kiedy powinieneś zgłosić się do doradcy podatkowego?

Przede wszystkim warto skorzystać z wiedzy doradcy podatkowego:

  • przy wyborze optymalnej formy opodatkowania, a także w uzyskaniu środków z funduszy unijnych na dalszy rozwój firmy,
  • pomóc podjąć najbardziej optymalne decyzji o przekształceniu spółki, fuzji firm czy przejęcia spółki przez spółkę matkę.
  • w przypadku dokumentacji transakcji pomiędzy oddziałami w Polsce czy zagranicą – warto w tym miejscu zaznaczyć, że doradca podatkowy ma prawo reprezentować klienta przed organami podatkowymi.

Na doradztwo podatkowe warto się zdecydować również wówczas, gdy będąc przedsiębiorcą, masz w planach ekspansję zagraniczną. To daje szereg możliwości, które warto przedyskutować z doradcą podatkowym, aby na podstawie uzyskanych informacji podjąć optymalną decyzję.

Dla firm wykorzystanie usług doradztwa podatkowego może być sposobem, aby z jednej strony upewnić się w interpretacji przepisów podatkowych, a z drugiej zyskać przewagę konkurencyjną. To często brak wiedzy o dostępnych rozwiązaniach powoduje, że podmiot gospodarczy nie dysponuje środkami na dalszy rozwój. Kancelaria doradztwa podatkowego może pomóc przedsiębiorcy zarówno w bieżącym prowadzeniu ksiąg rachunkowych, jak i świadczyć wsparcie o charakterze incydentalnym.

Jak wybrać kancelarię doradztwa podatkowego?

Skorzystanie z usług doradcy podatkowego pozwala klientowi uzyskać profesjonalną pomoc i rozwiać wątpliwości w zakresie prawa podatkowego. Jeżeli chcesz skorzystać z wiedzy i doświadczenia doradcy podatkowego, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak wybrać najlepszą ofertę.

Kancelaria doradztwa podatkowego powinna:

  • zapewniać kompleksowe usługi – najlepiej, aby oferowała ona zarówno bieżącą obsługę prawną, jak i wspierała firmę w zakresie kadr i płac czy przekształceń,
  • posiadać specjalizację – nie każda kancelaria doradztwa podatkowego specjalizuje się w każdej branży, np. produkcji, transporcie czy logistyce,
  • posiadać struktury – wybrana kancelaria doradztwa podatkowego powinna być na tyle duża, aby zapewnić wsparcie biznesowi na każdym etapie rozwoju, począwszy od jednoosobowej działalności gospodarczej aż do spółki akcyjnej.

W przypadku dużych firm, które współpracują z doradcami podatkowymi cyklicznie lub w sposób ciągły, znaczenie ma też dostęp do oprogramowania. Nowoczesna technologia korzystnie wpływa na tempo przepływu informacji. Dzięki temu możliwe jest szybkie wychwycenie błędów lub wskazanie obszarów ryzyka i natychmiastowa reakcja. To z kolei może zapobiec kosztownym błędom i pozwolić na uniknięcie postępowania karno-skarbowego.

W wyborze kancelarii doradztwa podatkowego dla spółek czy korporacji pomóc mogą rankingi. W 2021 r. 15 edycję rankingu firm oferujących usługę doradztwa podatkowego przeprowadziła Rzeczpospolita. Z wynikami można zapoznać się na stronie internetowej tego serwisu.

(artykuł sponsorowany)