Coraz więcej osób decyduje się na zakup starego domu. Taka inwestycja w wielu przypadkach wydaje się bardziej opłacalna, biorąc pod uwagę fakt, że cena nieruchomości nie jest wysoka, a jeżeli nadal konstrukcja domu jest bezpieczna, to remont nie powinien być aż tak kosztowny.

Dziś podpowiemy Wam, jak w pięciu krokach sprawić, by stary dom zyskał luksusowy i modny charakter.

Krok 1: elewacja

Zacznijmy z zewnątrz. Otóż niewątpliwie wygląd elewacji ma wpływ na postrzeganie całego domu. Jednocześnie elewacja powinna łączyć walory estetyczne i praktyczne. Powinna więc nie tylko świetnie się prezentować, ale też zwyczajnie zachwycać jakością, odpornością na uszkodzenia. Warto wybierać takie elewacje, które nawet po latach będą dobrze się prezentować. Zamiast klasycznych tynków, możemy Wam polecić elewację z płyt dibond. Ten materiał to nic innego jak płyta kompozytowa dibond. Charakteryzuje się ona niezwykle dużą wytrzymałością, a przy tym jest lekka. Dibond bardzo łatwo się montuje, ale na tym jego zalety się nie kończą, bo płyty kompozytowe są też odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz wilgotność. Dostępne są w wielu kolorach, dzięki temu można stworzyć elewację marzeń. Doskonałym wyborem będzie tutaj np. połączenie białych i ciemnych płyt, dzięki którym stworzycie loftową elewację z małą nutką glamour.

Krok 2: zmiana źródła ciepła

Ogrzewanie domu drewnem czy węglem nie do końca jest efektywne, no chyba że posiadacie naprawdę nowoczesne piece. Jednak zarówno węgiel, jak i drewno pylą, a przez to w kotłowni zwyczajnie jest brudno. Zdecydowanie lepiej zmienić źródło ciepła i postawić na takie, które można wykonać w pełnej automatyzacji. Możecie postawić na pompę ciepła, która obecnie jest bardzo opłacalna, ale też wybrać instalację gazową.

Ważne, aby z domu pozbyć się też wszelkich bojlerów, które nie tylko pobierają dużo energii elektrycznej, ale też nie zapewniają wygody użytkowania. Na tym etapie warto jeszcze pomyśleć o panelach fotowoltaicznych, które zredukują koszty energii elektrycznej. Ponadto świetnie sprawdzi się wentylacja mechaniczna, dzięki której do uzyskania świeżego powietrza w domu nie będzie potrzeby otwierania okien, tym samym uniknie się również uciążliwych owadów.

Krok 3: wymiana podłóg

Niewątpliwie materiał, jaki zastosujecie na podłogi powinna cechować wytrzymałość, ale też design. Możliwości zasadniczo jest bardzo wiele, ale wiadomo, nie każdy materiał tak samo dobrze się sprawdza. Naszym zdaniem najlepiej postawić na panele winylowe, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą imitować każdy materiał, ale są też bezpieczne za sprawą antypoślizgowej powierzchni. Są one również wodoodporne i niwelują hałas, gdyż mają dobre właściwości izolacji akustycznej. Sprawdzą się też przy nowoczesnym ogrzewaniu podłogowym. Dobrą alternatywą jest też podłoga z żywicy epoksydowej. Również ona wyróżnia się trwałością, a przy tym możecie zyskać idealnie gładką powierzchnię bez spoin.

Krok 4: dodatki tworzą klimat

Nie od dziś wiadomo, że małe rzeczy mogą mieć duże znaczenie, a dodatki tworzą klimat. Stanowią wręcz swoistą kropkę nad „i”. Możecie tutaj postawić na naprawdę różne elementy dekoracyjne. Na pewno świetnym wyborem będą linearne, nowoczesne świeczniki o chropowatej powierzchni. Polecamy też duże donice o lustrzanej powierzchni, które świetnie odbijają światło. Nie zapomnijcie jeszcze o wystroju okien i wyborze zasłon o częściowo transparentnej strukturze. Możecie też postawić na stylowe nowoczesne dywany z wzorami 3D. Na tym etapie warto również zwrócić uwagę na oświetlenie, które powinno łączyć walory dekoracyjne i praktyczne. Oprócz nowoczesnych opraw oświetleniowych z żarówkami LED, warto wybrać także taśmy LED RGBW, w przypadku których można sterować kolorem i natężeniem światła.

Krok 5: nowoczesne meble

Oczywiście musimy też wspomnieć o meblach, które rzecz jasna powinny wpisywać się w stylistykę hi-tech. Nie oznacza to wcale, że muszą być one bardzo drogie. Otóż zamiast modeli z drewna, możecie zdecydować się na modele wykonane z płyty meblowej, która może imitować naturalne drewno czy każdy inny materiał. Do nowoczesnych wnętrz polecamy meble na wysoki połysk z cichym domykiem. Najlepiej sprawdzą się fronty z systemem otwierania push to open. Jeśli chodzi o wypoczynki, to warto wybierać te z regulowanym zagłówkiem i podnóżkiem, wpisujące się w stylistykę hi-tech.

Czy wybór elewacji ma wpływ na termomodernizację? Jak obniżyć koszty ogrzewania.

(artykuł sponsorowany)