W zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych i magazynach wykonuje się specjalne zabezpieczenia BHP, aby praca przebiegała w bezpiecznych warunkach. Co oferują firmy zajmujące się ich dystrybucją? Jakie wyposażenie BHP powinno znajdować się w nowoczesnym zakładzie pracy?

Maty podłogowe – inwestycja w zdrowie pracowników

Charakter pracy w firmach produkcyjnych jest taki, że pracownicy przez większość czasu są na nogach na linii produkcyjnej. To sprawia, że są narażeni na wiele chorób: stanie na twardej podłodze obciąża stawy i mięśnie. Aby zapewnić pracownikom komfort, firmy zamawiają specjalne maty. Maty antyzmęczeniowe są elastyczne i wytrzymują obciążenia, na które narażony jest pracownik. Ich specjalny kształt pobudza układ krążenia, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie pracowników. Maty antyzmęczeniowe zostały zaprojektowane z myślą o specyficznych warunkach panujących w miejscu pracy: są odporne na wysokie i niskie temperatury.

Z kolei maty elektroizolacyjne zasługują na zastosowanie w miejscach pracy, gdzie pracownicy mają kontakt z prądem. Specjalna konstrukcja mat gwarantuje skuteczną ochronę przed porażeniem prądem (napięcie do 50 000 V).

Jak wyznaczać ciągi komunikacyjne w magazynach i halach?

W halach produkcyjnych, podobnie jak w magazynach, znajdują się nie tylko pracownicy, ale i maszyny. Aby zminimalizować ryzyko wypadków, np. gdy kierowca wózka widłowego uderzy w innego pracownika, wyznacza się strefy cyrkulacji (przejścia). W tym celu stosuje się taśmy znakujące i znaczniki podłogowe.

Taśmy umieszczane są na podłodze i umożliwiają wyznaczenie dróg komunikacyjnych dla pracowników poruszających się po zakładzie pracy np. wózkami widłowymi oraz dla pozostałych pracowników. Taśmy te mogą być również stosowane do oznaczania np. wystających części maszyn lub regałów, czy też do oklejania wózków widłowych. Z drugiej strony, znaczniki drogi mogą pełnić funkcję informacyjną, np. wskazywać kierunek wyjścia awaryjnego. Produkty te mają szeroki zakres zastosowań i są szeroko wykorzystywane w miejscu pracy.

Odgradzanie stanowisk pracy – barierki harmonijkowe i słupki z łańcuchem

Często rozbudowywane są zakłady przemysłowe czy hale produkcyjne. Ponieważ produkcja nie może być normalnie przerwana z dnia na dzień, konieczne jest odgrodzenie pewnych części fabryki. Przydatne do tego celu są barierki składane i nożycowe.

Bariery nożycowe lub słupki rozgraniczające z łańcuchem, taśmą lub liną stosowane są nie tylko wewnątrz budynków, ale także na placach budowy lub podczas dużych imprez. Jest to częsty produkt stosowany w wyspecjalizowanych sklepach dla przemysłu. Stosując kolory sygnalizacyjne, skutecznie zabezpieczają teren budowy i stanowią wyraźny sygnał dla osób nieuprawnionych.

(artykuł sponsorowany, fot. materiały prasowe Reklamodawcy)