Trądzik to problem, z którym borykać może się każdy, niezależnie od wieku czy płci. Często jest powodem wielu kompleksów i każdy, kto z nim kiedyś styczność z pewnością chciał się go pozbyć jak najszybciej. Zdarza się jednak, że pomimo wygranej walki z trądzikiem pozostawia on na po sobie nieprzyjemną pamiątkę w postaci przebarwień.

Czerwone, różowe, fioletowe czy brązowe plamki, które swoim kształtem przypominają o naszych przeszłych problemach skórnych. Walka z nimi jest trudna i wymaga czasu, jednak istnieją sposoby, aby skutecznie zniwelować ich widoczność i odzyskać równomierny koloryt skóry. Jak poradzić sobie z przebarwieniami po trądziku?

Przebarwienia a blizny potrądzikowe

Trądzik może pozostawić na naszej twarzy nieestetyczne zmiany. Zazwyczaj po chwili znikają, jednak zdarza się też tak, że pozostają na naszej skórze dłużej i nie znikną bez podjęcia właściwych kroków. To właśnie do drugiej kategorii należą przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Czym różnią się przebarwienia od blizn? Przebarwienia po trądziku to plamy na skórze, które swoim kształtem przypominają o dawnych wykwitach na twarzy.  Mogą one przybrać różny kolor, od czerwonego, przez różowy czy fioletowy aż po brąz.  Powstają one w wyniku stanu zapalnego, który powoduje nadmiar wytwarzania barwnika w skórze. Przebarwienia po trądziku są nietrudne do zniwelowania i można zrobić to domowymi sposobami oraz odpowiednią pielęgnacją.

W przeciwieństwie do przebarwień, blizny potrądzikowe są bardziej problematyczne i trudne do usunięcia. Powstają one w wyniku rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry. Staje się to, gdy naszemu trądzikowi towarzyszą nasilone zmiany ropne i stany zapalne. Zniekształcają one skórę, a po nich na naszej twarzy zostają wgłębienia o różnej głębokości. Aby je usunąć często potrzebna jest pomoc dermatologów i innych specjalistów.

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Jeśli chodzi o usuwanie przebarwień po trądziku, świetnie sprawdzą się peelingi enzymatyczne i kwasowe. Peelingi enzymatyczne usuwają martwy naskórek, rozjaśniają skórę i nadają się do ogólnej pielęgnacji skóry wrażliwej, podczas gdy peelingi kwasowe są odpowiednie dla konkretnych problemów skórnych. Na przebarwienia po trądziku warto wybrać peeling kwasowy zawierający kwas azelainowy czy askorbinowy. Oprócz peelingów to witamina C jest jedną z najbardziej znanych substancji wykorzystywanych do niwelowania przebarwień potrądzikowych. Nic dziwnego – hamuje ona nadmierne produkowanie melaniny, dzięki czemu ma działanie depigmentacyjne. Jeżeli chcemy szybko pozbyć się przebarwień na skórze i wyrównać jej koloryt, najlepiej wybierać serum z witaminą C o wysokim stężeniu, wynoszącym od 10 do 20%. Witaminę C możemy znaleźć także w innych kosmetykach dostępnych na polskim rynku, na przykład w płynie micelarnym z witaminą C czy kremach z jej dodatkiem.

Dostępnych jest wiele maści i kremów, których przeznaczeniem jest usuwanie przebarwień po trądziku. Najczęściej wybieranymi maściami są te zawierające wcześniej wspomniany kwas azelainowy. Dzięki niemu stanowią jednocześnie maść na trądzik i przebarwienia, więc radzi sobie nie tylko z już znajdującymi się na naszej twarzy plamkami, ale zapobiega powstawaniu nowych. Innymi substancjami, których powinnyśmy szukać w kremach i maściach na przebarwienia to retinol, niacynamid i witamina C.

(artykuł sponsorowany)