Wśród Polaków rośnie świadomość dotycząca zrównoważonego prowadzenia gospodarstwa domowego na podstawie ekologicznych rozwiązań. Jedną z przestrzeni, w których możemy wiele zrobić dla naszej planety, jest odpowiednie obchodzenie się z zasobami wodnymi i mądra gospodarka kanalizacyjna.

Dlatego w dzisiejszym artykule pochylimy się nad coraz popularniejszymi przydomowymi ekologicznymi oczyszczalniami ścieków. Jak wybudować taką instalację? Czy jest to opłacalne? Jak takie rozwiązanie wpływa na ekosystem?

Budowę oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować wcześniej

Choć dawny boom na rynku deweloperski nieco przygasł w wyniku wysokiej inflacji, to wciąż wiele rodzin decyduje się na budowę własnego domu jednorodzinnego. W takiej sytuacji warto już na etapie planowania i przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego uwzględnić instalację przydomowej oczyszczalni ścieków w stosownych dokumentach. Ograniczymy wtedy potrzebną dokumentację, niwelując dużą ilość wniosków i próśb do stosownych organów. Otrzymując zgodę na budowę, tym samym urząd wydaje zgodę na budowę oczyszczalni ścieków. Jeśli jednak później zdecydujesz się na dobudowanie jej na swojej posesji, wtedy taką instalację, trzeba zgłosić w starostwie powiatowym – mówi nam ekspert z Elcluwo.

Co ważne, kiedy chcesz zbudować oczyszczalnię powyżej przepustowości 7,5m3/dobę musisz uzyskać pozwolenie. A budowę rozpoczniesz nie wcześniej jak po 30 dniach od wydania decyzji.

To nie wszystkie ważne regulacje, które muszą być spełnione, aby twoja przydomowa instalacja mogła być w pełni legalna i bezpieczna dla środowiska. Jakie są wymogi budowlane?

  • Oczyszczalnia powinna znajdować się w odległości co najmniej 30 metrów od studni.
  • Odległość od instalacji do budynków mieszkalnych, drzew i krzewów powinna wynosić co najmniej 3 metry.
  • Odstęp między nitkami drenażowymi powinien wynosić co najmniej 1,5 m, a sama nitka powinna mierzyć od 9 m-25 m.

Kiedy już spełnimy wszystkie wymogi, postawimy odpowiednią instalację, warto zastanowić się, jak taka inwestycja może wpłynąć pozytywnie na środowisko i nasz budżet domowy?

Plusy dla natury płynące z przydomowej oczyszczalni ścieków

Przede wszystkim tego rodzaju instalacje to gwarancja bezpiecznych gruntów i wód gruntowych. Aby jakąś oczyszczalnię uznać za ekologiczną, należy otrzymać odpowiednie atesty. Zamawiając budowę, sprawdź, czy firma, którą wybrałeś, posiada odpowiednie dokumenty potwierdzające ekologiczny wymiar twojej oczyszczalni.

Warto podkreślić, że takie inwestycje nie skażą wód gruntowych czy samego gruntu, gdyż przefiltrowana ciecz jest bezpieczna, także dla ujęć wody. Dla podwójnego eko-efektu możemy zastosować biologiczne filtry do ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, które wykorzystują naturalne filtrujące złoża. To kolejna ważna, ale i ekonomiczna cecha tego rodzaju oczyszczalni – nie wymagają stosowania specjalistycznych i szkodliwych dla środowiska środków. Najczęściej za rozkład i oczyszczanie ścieków odpowiadają bakterie.

Na koniec wisienka na torcie dla miłośników ekonomii i ekologii. Taka instalacja pozwala na odzyskanie części przefiltrowanej wody drugiej klasy. Ma ona charakterystyczny szary kolor. Choć nie nadaje się do spożycia, to jednak często służy właścicielom, nawadniając rośliny w ogrodzie czy trawnik, a także jest wykorzystywana m.in. do czyszczenia samochodu. Dziś, w dobie światowego kryzysu klimatycznego, odpowiednia retencja to podstawa ekologii. Recyklingując w ten sposób ścieki, otrzymujemy nie tylko niższe rachunki za wodę, ale również wdzięczność naszej planety.

(artykuł sponsorowany)