Ceny mieszkań nie są niskie, a do tego wciąż szybują w górę, więc wiele rodzin za lepszą inwestycję uważa wybudowanie własnego domu, nawet jeśli liczy się to z zakupem działki.

Takie rozwiązanie jest tym bardziej zrozumiałe, gdy rodzina posiada dzieci, w tym przynajmniej dwoje – nawet mieszkanie trzypokojowe może być niewystarczające dla czteroosobowej rodziny. Jak duży w takim razie powinien być dom dla czteroosobowej rodziny?

Dom poniżej 100m2 – czy będzie wystarczający?

Nie każdy dysponuje dużą działką budowlaną i co tu dodawać – im większa, tym również jej cena jest znacznie wyższa. Oczywiście na niedużej działce też można wybudować wygodny domek, ale czy będzie on wystarczający dla czteroosobowej rodziny? Przede wszystkim musi znaleźć się w nim miejsce na co najmniej dwie sypialnie, a najlepiej trzy, salon, kuchnię, łazienkę oraz ciągi komunikacyjne, które zapewnią swobodę w poruszaniu się po domu wszystkim członkom rodziny. Nie będą to bardzo duże pomieszczenia, ale mogą być wystarczające do tego, aby wygodnie rozlokować wszystkich członków rodziny. Problem może pojawić się wtedy, gdy niezbędne nam będzie dodatkowe pomieszczenie, np. gabinet czy biuro, które będzie nam potrzebne do wykonywania na przykład pracy zawodowej – w domku do 100m2 może zabraknąć na to miejsca. W takich sytuacjach warto wybrać projekt domku parterowego z możliwością zaadaptowania poddasza. 

Dom o powierzchni 100m2

Spotkamy się z wieloma opiniami, które określają metraż 100m2 za idealny dla czteroosobowej rodziny. Znajdzie się w nim miejsce na salon, sypialnię oraz osobne pokoje dla dzieci, łazienkę i kuchnię. Ponadto 100m2 daje już większe możliwości, jeśli chodzi o funkcjonalne zagospodarowanie całej przestrzeni. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie będziemy dysponować bardzo wielką kuchnią czy salonem – jeśli je powiększymy, to tym samym pomniejszymy przestrzeń innych pokojów  i może także zabraknąć miejsca na dodatkową łazienkę. Trzeba jednak przyznać, że wybudowanie parterowego domku o powierzchni 100m2 to zdecydowanie niższe koszty budowy, co jest związane między innymi z tym, że nie musimy wykonywać schodów czy stropu nad parterem, co ograniczy wydatki na beton, Radom oraz inne miasta oferują najwięcej działek właśnie o powierzchni, która idealnie sprawdzi się pod budowę domu o metrażu 100m2. 

Dom powyżej 100m2

Dom o metrażu powyżej 100m2, czyli na przykład 120m2 lub więcej, zbiera najwięcej przychylnych opinii wśród rodzin czteroosobowych. Taki metraż pozwala na komfortowe ulokowanie wszystkich członków rodziny, a przy tym pozostaje jeszcze miejsce, które można zaadaptować na pomieszczenia dodatkowe, np. gabinet, biuro czy większą garderobę, a nawet dodatkowy większy składzik, w którym będzie można także majsterkować. W takim domu każdy będzie dysponował swoją prywatną przestrzenią o wielkości zapewniającej komfortowe przebywanie. Ponadto także strefy wspólne, czyli na przykład salon i jadalnia będą optymalne co do wielkości. Dom powyżej 100m2 daje także możliwość urządzenia dwóch wygodnych łazienek oraz sporej kuchni.

(artykuł sponsorowany)