Rozpoczęcie budowy domu to poważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, musisz dobrze przeanalizować swoją sytuację, ale także mieć rozeznanie w tym, co dzieje się w sektorze budowlanym. Czy 2023 rok to dobry czas na budowę domu? Sprawdź, co pokazują dane oraz co prognozują eksperci.

Ceny materiałów budowlanych

Na całościowy koszt budowy wpływają głównie ceny materiałów budowlanych, które od dłuższego czasu dynamicznie rosły. Niektóre z nich odnotowywały na początku ub.r. najwyższe historycznie wzrosty cen, np. w marcu 2022 r. stal budowlana osiągnęła swoją rekordową cenę. Jednak w II połowie 2022 r. dynamika wzrostu cen zaczęła wyhamowywać. W grudniu 2022 ceny się ustabilizowały. Wg danych GUS w styczniu 2023 r. ceny materiałów budowlano-remontowych wzrosły o 17% (rdr). Jednak w skali miesiąc do miesiąca był to już wzrost na poziomie 1%.

Eksperci branży budowlanej przewidują, że w najbliższym czasie nie powinny nastąpić wysokie podwyżki. Nie przewiduje się co prawda także znacznych obniżek, ale osiągnięcie nawet czasowej stabilizacji to argument za tym, że ten rok to czas, w którym warto budować. Tym bardziej że trudno przewidzieć jak szybko i w jakiej skali kryzys energetyczny i szybujące ceny energii oraz transportu wpłyną na kolejne skoki cen.

Wykonawstwo

Na rynku usług budowlanych również widać wyhamowanie. Firmy budowlane, które po boomie z początku ubiegłego roku miały zajęte terminy na wiele tygodni naprzód, teraz zaczynają poszukiwać zleceń. Na koniec 2022 r. odnotowano ogólny spadek rozpoczynanych budów: deweloperzy rozpoczęli o 30,7% mniej inwestycji, a inwestorzy indywidualni o 22,5% mniej (GUS). Podaż zaczyna przewyższać popyt i firmy mają mniejsze obłożenie, co sprawia, że ceny robocizny nie powinny gwałtownie wzrastać. A i znalezienie fachowców jest znacznie łatwiejsze oraz skracają się terminy rozpoczęcia prac budowlanych.

Jednak warto wziąć pod uwagę, że kryzys energetyczny i podwyższenie płacy minimalnej, może spowodować wzrost kosztów prowadzenia działalności. Utrzymanie firm budowlanych będzie coraz droższe i wiele z nich albo będzie musiało zwiększać ceny, albo będzie zmuszona zamykać działalność. W styczniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtował się na poziomie -21,7 (GUS). Do tego wojna w Ukrainie spowodowała duży odpływ pracowników a w związku z tym trudności w znalezieniu nowych kadr.

Zmiany w prawie budowlanym

Od 2023 r. weszły w życie zmiany, które mają usprawnić formalności związane z budową domu jednorodzinnego. Jedna z nich dotyczy zniesienia konieczności uzyskania pozwolenia budowlanego na budowę domów powyżej 70 m2. Teraz każdy dom jednorodzinny przeznaczony do własnego użytkowania można budować na podstawie zgłoszenia. Kolejnym uproszczeniem procesu budowlanego jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Z punktu widzenia rozpoczynającego budowę są to ułatwienia, które nieco skrócą i uproszczą cały proces budowy.

Czy zatem warto rozpocząć budowę domu?

Jak wynika z informacji podanych powyżej, wiele wskazuje na to, że bieżący rok może być właściwym momentem na rozpoczęcie budowy. Wygląda na to, że jesteśmy w okresie między boomem budowlanym i gwałtownymi wzrostami cen, a jeszcze przed poważnymi zmianami związanymi z kryzysem w energetyce i całej gospodarce, której skutków eksperci jeszcze nie potrafią  dokładnie oszacować. Wiele zależy od sytuacji politycznej i gospodarce na świecie.

Ale koszty wpływające na cenę budowy mocno zależą też od cen lokalnych, które znacznie różnią się miedzy sobą. Dlatego rozpoczynając budowę, musisz dobrze się do niej przygotować, być na bieżąco i dokładnie przeanalizować swoja indywidualną sytuację.

Aktualne lokalne informacje budowlane możesz sprawdzić na budujemy.pl, gdzie sprawdzisz lokalne wymogi budowlane, otrzymasz porady dotyczące wyboru materiałów budowlanych i znajdziesz lokalnych fachowców.

(artykuł sponsorowany)