Policjanci raciborskiej Policji st.sierż. Joanna Wiśniewska oraz st.sierż. Radosław Łodziana, po zakończonej służbie zatrzymali nietrzeźwego 38-latka, który kierował samochodem osobowym, mając w organizmie ponad promil alkoholu. Mężczyznę zdradziła kłótnia, której świadkami byli policjanci.

W sobotni wieczór dwoje raciborskich policjantów st.sierż. Joanna Wiśniewska oraz st.sierż. Radosław Łodziana w czasie wolnym od służby jechali swoim prywatnym samochodem ulicą Kościuszki w Raciborzu.

Wjazd na posesję, do której chcieli się udać, blokował samochód osobowy, przy którym stała awanturująca się para. Policjanci przez chwilę czekali, aż ktoś przestawi samochód i przez ten czas byli świadkami kłótni pomiędzy stojącymi tam kobietą i mężczyzną.

Z treści zasłyszanej awantury wynikało, że kobieta próbuje uniemożliwić mężczyźnie wyjazd. Mężczyzna upierał się jednak, że to on przestawi auto i po krótkiej wymianie zdań wsiadł do samochodu, przejeżdżając kilkadziesiąt metrów, zanim do akcji wkroczyli obserwujący całą scenę policjanci.

Podejrzewając, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu, zadziałali instynktownie i podbiegli do samochodu uniemożliwiając dalszą jazdę obserwowanemu kierowcy. Wyciągnęli kluczyki ze stacyjki i na pomoc wezwali kolegów będących w służbie.

Po sprawdzeniu trzeźwości okazało się, że mężczyzna faktycznie był pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że w wydychanym przez niego powietrzu znajduje się ponad 1 promil alkoholu. Grozi mu teraz kara do 2 lat więzienia, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy.

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każda, nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji i powoduje błędną ocenę odległości oraz prędkości.

Jeśli widzisz, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu – reaguj ! Policjanci sprawdzą każdą informację, nawet jeśli jest ona zgłoszona anonimowo.

(oprac. wk, źródło: KPP w Raciborzu)