Wszywka alkoholowa Esperal pełni przede wszystkim funkcję prewencyjną.

Czy zdarza Ci się nadużywać alkoholu? Nie wiesz jak sobie poradzić z tym problemem? A może ktoś z Twoich bliskich nadmiernie spożywa alkohol i nie wie jak rozpocząć walkę z alkoholizmem? W każdym z wyżej wymienionych przypadków może Ci pomóc wszywka alkoholowa Poznań. Alkoholizm jest niezwykle groźnym uzależnieniem, które uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych nie tylko dla zdrowia, lecz również dla życia człowieka. Osób uzależnionych, które nadmiernie piją alkohol wciąż przybywa, a roczny wzrost uzależnionych na całym świecie wynosi około 20 milionów. Jest to zatrważająca liczba.

Terapia uzależnień rozpoczyna się od zrozumienia, że ma się problem z alkoholem. Skoro dotarłeś na naszą stronę internetową – z pewnością szukasz informacji i pomocy w walce z uzależnieniem. Doświadczony zespół lekarzy  z naszego gabinetu https://esperalpoznan.pl/ od kilku lat wspiera osoby uzależnione w całościowej terapii alkoholowej za pomocą wszycia Esperalu.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Disulfiram jest aktywnym składnikiem leku Esperal – stosowanym w leczeniu uzależnienia od napojów alkoholowych. Jego zadaniem jest blokowanie działania w wątrobie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który rozkłada alkoholu podczas metabolizmu. Przez tę blokadę w organizmie uzależnionego gromadzi się aldehyd octowy, który zawsze przekształcany jest w nieszkodliwą postać, natomiast gdy pacjent jest zaszyty zwielokrotnia dolegliwości spowodowane przez zatrucie alkoholowe.

Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu?

Zabieg zaszycia alkoholowego przeprowadzany w https://esperalpoznan.pl/ zawsze rozpoczyna się od wywiadu medycznego (rozmowy z pacjentem) pomagającej wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Jeżeli chirurg stwierdził, że pacjenta można zakwalifikować do zabiegu, wręcza mu komplet dokumentów do podpisania, w tym zgodę na zabieg oraz formularz, że pacjent wie czego nie powinien robić po wykonaniu zabiegu implantacji. Po podpisaniu stosownych dokumentów lekarz wykonuje bardzo niewielkie nacięcie w skórze pacjenta, po czym wsuwa tam odpowiednią dawkę tabletek Esperalu. Rana została zaszyta szwami samoistnie się rozpuszczającymi, stąd pacjent po zabiegu nie musi ponownie pokazywać się w gabinecie w celu zdjęcia szwów. Tabletki wszywane są najczęściej w okolicy łopatek lub też mięśnia pośladkowego. Dzięki temu nie są one w ogóle widoczne i terapia awersyjna jest całkowicie dyskretna. Chyba, że pochwalimy się najbliższym lub komuś z naszego otoczenia. Zabieg wykonywany jest zawsze w znieczuleniu miejscowym, stąd nawet osoby mające niską odporność na ból nie muszą się martwić, że będzie on bolesny. Blizna po zabiegu jest niemalże niewidoczna, a rana goi się bardzo szybko.

Co warto wiedzieć przed wszyciem Esperalu?

Przed zabiegiem zaszycia alkoholowego Pacjent musi zachować minimum 24 godziny trzeźwości (całkowitej abstynencji). Producent na ulotce oryginalnego leku Disulfiram podaje właśnie taki okres czasu, który musi minąć od wcześniejszego kontaktu osoby zdecydowanej na zabieg z alkoholem. Lekarze zajmujący się wszywaniem Esperalu zalecają czasami nawet dłuższy okres całkowitej trzeźwości. Długa abstynencja znacznie zmniejsza możliwość powikłań po zabiegu i ewentualną natychmiastową reakcję Disulfiramu z etanolem znajdującym się w krwi uzależnionego. 

Przeciwwskazania do zaszycia alkoholowego

  • nietrzeźwość Pacjenta zgłaszającego się na zabieg (wymagany okres 24h abstynencji),
  • nadwrażliwość na aktywny składnik – Disulfiram, lub też inne składniki leku,
  • różnego rodzaju schorzenia związane z układem krążenia (wykluczane w wywiadzie medycznym),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność sercowo-krążeniowa,
  • zaburzenia psychiczne (również próby samobójcze w przeszłości).

Wszystkie ewentualne przeciwwskazania, które nie zostały wymienione powyżej wykluczane są w szczegółowej rozmowie Pacjenta z lekarzem przed zabiegiem implantacji. 

Jakie są możliwe skutki uboczne po połączeniu Esperalu z alkoholem?

Pierwsze skutki uboczne mogą pojawić się już zaledwie kilka minut po spożyciu napoju alkoholowego (niezależnie od jego ilości). Wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości można wymienić:

  • silne mdłości, a także wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • duszności, 
  • omdlenia,
  • nadpotliwość, 
  • mocne zaczerwienienie twarzy,
  • nagłe skoki ciśnienia,
  • tachykardia (inaczej: znacznie przyspieszone bicie serca),
  • lęki i strach (przed śmiercią),

W skrajnych przypadkach połączenie Disulfiramu z alkoholem może grozić zawałem serca, a nawet śmiercią. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie całkowitej abstynencji od picia alkoholu po zabiegu.

Można stwierdzić, że wyżej wymienione objawy w dużej mierze przypominają popularnego kaca. Jednakże są one o wiele bardziej nasilone i trwają znacznie dłużej, bo nawet do 12 godzin. Organizm po takim czasie jest skrajnie wyczerpany, a alkoholik skutecznie zniechęcony do spożywania jakichkolwiek napojów z domieszką alkoholu – co oznacza, że jest to bardzo skuteczna forma wspomagania terapii, na którą warto się zdecydować. 

Czy wszywka alkoholowa Esperal jest metodą skuteczną w leczeniu alkoholizmu?

Tabletki z Esperalem wszywane podskórnie działają na tyle silnie, że skutecznie pozwalają wytrwać w abstynencji przez dłuższy okres czasu. Działanie leku trwa od 8 do około 12 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że Esperal nie jest lekiem na alkoholizm sam w sobie. Jest to tzw. „terapia awersyjna” stąd wywołuje on skutecznie awersję do spożywania nawet minimalnej dawki alkoholu. Pacjent z wszywką wiedząc, co go czeka jeżeli się napije – rezygnuje ze spożywania napojów alkoholowych. 

Najbardziej efektywną terapią alkoholową jest połączenie metody awersyjnej z kompleksowym leczeniem alkoholizmu, w postaci terapii w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, bądź też spotkaniami w grupie Anonimowych Alkoholików, indywidualnymi spotkaniami z terapeutą, lub też terapią grupową. Połączenie wszystkich form pomoże na całkowity powrót do trzeźwości. Wsparcie farmakologiczne często w początkowych etapach walki z nałogiem jest niezbędnym składnikiem terapii. 

Kto powinien zdecydować się na zabieg implantacji Esperalu?

Na zabieg zdecydowanie powinny zgłosić się osoby, które czują, że alkohol zawładnął ich życiem. Wszywka alkoholowa Poznań dla takich osób jest często pierwszym krokiem w całościowej terapii alkoholowej – czyli kompleksowym leczeniu alkoholizmu (spotkaniami z terapeutami, współpracą z grupą Anonimowych Alkoholików itp.). Jest to naprawdę skuteczna forma wspomagająca terapię i pomagająca skutecznie ograniczyć, a w konsekwencji zniwelować całkowicie chęć sięgania po trunki wysokoprocentowe.

Metoda ta wykazuje się wysoką skutecznością działania, co mogą potwierdzić statystyki osób, których coraz więcej z roku na rok zgłasza się na zabieg. Esperal nie jest zabiegiem refundowanym, trzeba za niego zapłacić. Natomiast, mając na uwadze to, że działa on do 12 miesięcy, cena nie jest wygórowana. Poza tym na zdrowiu nie warto oszczędzać. 

(artykuł sponsorowany)