Wszywka alkoholowa Esperal to tabletka implantowana podskórnie.

Choroba alkoholowa to obecnie jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Z roku na rok statystyki pokazują, że po alkohol w sposób niebezpieczny sięga coraz więcej osób, w tym coraz częściej kobiety, a nawet nastolatkowie. Leczenie alkoholizmu to skomplikowany proces, który wymaga poświęcenia wiele czasu, cierpliwości i samozaparcia. Składa się on z wielu etapów, wśród których wyróżniamy terapię oraz metody leczenia farmakologicznego.

Jedną z metod, która wspiera leczenie choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa. Esperal ma postać tabletek z substancją, dzięki której zaburzony zostaje proces metabolizmu alkoholu. Przez takie działanie u uzależnionego pojawiają się bardzo nieprzyjemne objawy, co skutkuje stronieniem od alkoholu, a co za tym idzie zachowaniem abstynencji, która jest warunkiem koniecznym do dalszego leczenia. Poniżej przybliżymy więcej aspektów dotyczących wszywki alkoholowej Esperal, by osoby, które są zainteresowane leczeniem, mogły zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat.

Wszycie Esperalu

Wszywka alkoholowa to tabletki z substancją czynną Disulfiram. Tabletki umieszcza się w ciele pacjenta, by Disulfiram mógł nieprzerwanie uwalniać się do krwiobiegu. Jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej?

Przed samym zabiegiem osoba uzależniona musi udać się na wizytę kwalifikującą do wszycia wszywki. W jej trakcie lekarz specjalista przeprowadza szeroki wywiad medyczny, na podstawie którego jest w stanie wydać zgodę lub odmówić przeprowadzenia zabiegu. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, umawiany jest termin zabiegu.

Sam zabieg jest małoinwazyjny i trwa zazwyczaj do pół godziny. Przed jego przeprowadzeniem, pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Gdy zacznie ono już działać, lekarz nacina skórę na pośladku lub koło łopatki, a następnie umieszcza tabletki wszywki głęboko pod skórą. Zabieg kończy założenie szwów w miejscu umieszczenia tabletek oraz nałożenie opatrunku.

Tak umieszczona wszywka działa nieprzerwanie przez okres od 8 do 12 miesięcy, działając za każdym razem, gdy w ciele uzależnionego znajdzie się alkohol etylowy.

Zalecenia przed zabiegiem zaszycia alkoholowego

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie jest bardzo skomplikowaną procedurą, dlatego nie wymaga od pacjenta wielu przygotowań przed jego przeprowadzeniem. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać i której należy bezwzględnie przestrzegać, jest abstynencja na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem. Stawienie się na zabieg w stanie, który wskazuje, że w ciągu ostatniej dobry był spożywany alkohol, automatycznie wyklucza z wszycia wszywki.

Czy zabieg wszycia tabletek z substancją jest bolesny?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej powinien być przeprowadzany zawsze w specjalistycznym gabinecie przez doświadczonego lekarza. Tylko takie zestawienie daje gwarancję bezpieczeństwa i powodzenia zabiegu. Czy zabieg jest bolesny? Odpowiedź brzmi – nie. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, aby nie odczuwał bólu i czuł się jak najbardziej komfortowo w tracie wszywania wszywki.

Esperal i alkohol – jakie powoduje objawy?

Wszywka alkoholowa zaliczana jest to metod awersyjnych, a więc do takich, które swoim działaniem powodują lęk, niechęć, wstręt czy awersję do pewnej substancji, w tym przypadku do alkoholu. Jak działa wszywka?

W ciele pacjenta umieszczone zostają tabletki z substancją czynną Disulfiram, która odpowiedzialna jest za blokowanie prawidłowego metabolizmu alkoholu etylowego w organizmie. Po spożyciu alkoholu, organizm jest w stanie przemienić alkohol etylowy w aldehyd octowy, a następnie dalsze kroki metabolizmu są blokowane przez Disulfiram. Aldehyd octowy nagromadzony w organizmie jest trucizną, która powoduje wystąpienie objawów przypominających zatrucie alkoholowe. Co odczuwa osoba uzależniona po napiciu się alkoholu? Przede wszystkim są to bóle głowy i brzucha, wymioty i nudności, ogólny lęk i niepokój, osłabienie organizmu, skoki ciśnienia, kołatanie serca, a także nadmierne pocenie się. Takie objawy utrzymują się nawet do 10 godzin.

Spożycie większej ilości alkoholu w czasie terapii wszywką, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń wątroby i nerek, do zawału serca, utraty przytomności i wzroku, a w skrajnych przypadkach osoba uzależniona może nawet umrzeć.

Kto może skorzystać z metody leczenia Esperalem?

Wszywka alkoholowa jest przeznaczona dla każdego uzależnionego, który chce podjąć leczenie, lecz z jakiegoś powodu czuje, że nie da rady samodzielnie zachować abstynencji. Jeżeli tylko w trakcie wizyty lekarskiej nie wykryto żadnych przeciwwskazań, pacjent może bez przeszkód umówić się na zabieg wszycia Esperalu.

Przeciwwskazania do implementacji wszywki alkoholowej

Wyróżnić można kilka sytuacji, w których wszycie wszywki alkoholowej jest niemożliwe, a są to między innymi:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • przebyte zawały serca oraz udary;
  • niewydolność krążeniowa;
  • zaburzenia psychiczne, głównie psychozy oraz depresja;
  • problemy z niedokrwiennością;
  • cukrzyca lub epilepsja;
  • spożycie alkoholu na 24 godziny przed wyznaczonym terminem zabiegu.

Kiedy i dlaczego zdecydować się wszycie Esperalu?

Wszywka alkoholowa skutecznie wspiera leczenie choroby alkoholowej. Kiedy najlepiej zdecydować się za zabieg?

Każda osoba, która przyznała już, że ma problem z alkoholem i dobrowolnie chce podjąć się leczenia, może rozważyć zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Dzięki temu będzie miała ona dodatkowego „strażnika” swojej trzeźwości, która tak ciężko zachować na początku leczenia alkoholowego. Wszywka działa przez około 8-12 miesięcy, a więc jest to czas wystarczający do tego, by spróbować zapanować nad swoim głodem alkoholowym oraz przygotować się na długą drogę w powrocie do zdrowia.

Warto wiedzieć, że wszycie wszywki alkoholowej może odbyć się tylko i wyłącznie za pisemną zgodą osoby uzależnionej. Nie można przeprowadzić zabiegu, gdy osoba nie zgadza się na umieszczenie tabletek z Disulfiramem w swoim ciele. 

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem i chciałbyś podjąć się leczenia, skontaktuj się z naszym gabinet https://esperalkatowice.pl/. Oferujemy profesjonalne podejście do każdego pacjenta, bezpieczne przeprowadzenie zabiegu oraz stuprocentową dyskrecję! 

Kto decyduje o formie terapii?

By leczenie było w pełni skuteczne, należy wziąć pod uwagę, że będzie ono trwało długo i składało się z wielu etapów oraz metod. Nie istnieje jeden skuteczny sposób na chorobę alkoholową, a terapia zazwyczaj dobierana jest indywidualnie do uzależnionego. Oczywiście, jeżeli uzależniony czuje, że dobrane metody leczenia nie są dla niego skuteczne lub sprawiają, że ma on ochotę przerwać leczenie, powinien powiedzieć o tym swojemu lekarzowi, by wspólnie odpowiednio zmodyfikowali leczenie, aby było jak najbardziej skuteczne. Również w trakcie terapii lekarze sami obserwują pacjentów oraz ich postępy w leczeniu i w razie potrzeby na bieżąco modyfikują plan leczenia.

Decyzja o wszyciu wszywki alkoholowej należy tylko i wyłącznie do pacjenta i żaden z lekarzy lub terapeutów nie może go do tego zmusić.

(artykuł sponsorowany)