– Projekt kanału łączącego Odrę z Dunajem wkroczył na kolejny etap realizacji. Konsultacje zakończone i teraz czas na analizę i wybór najlepszego wariantu przebiegu kanału – informuje Urząd Gminy w Krzyżanowicach

Przedstawiciele polskiego i czeskiego rządu omawiali warianty i sposób współpracy przy realizacji projektu, m.in. na szczycie wieży widokowej na Granicznych Meandrach Odry.

17 września w Chałupkach wójt gminy Grzegorz Utracki ugościł przedstawicieli polskiego i czeskiego rządu, którzy przyjechali rozmawiać o współpracy w realizacji projektu budowy kanału łączącego Odrę z Dunajem. Rząd Polski reprezentowała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, stronę czeską reprezentował wiceminister transportu Jan Sechter.

Przed konferencją przedstawiciele polskiego i czeskiego rządu wraz z wójtem gminy spotkali się na Granicznych Meandrach Odry, gdzie na szczycie wieży widokowej zaprezentowano wariant zachodni przebiegający przez gminę Krzyżanowice. W pięknych okolicznościach przyrody i przy pięknych widokach wójt gminy przedstawiał argumenty za budową wariantu zachodniego.

Gmina Krzyżanowice posiada duży węzeł kolejowy w Chałupkach, łączący dwie linie kolejowe o znaczeniu międzynarodowym, połączenie autostradowe z węzłem „po sąsiedzku” oraz tereny, które mogłyby posłużyć do budowy portu przeładunkowego. Jak tłumaczył dalej wójt – ta opcja nie byłaby konkurencją, np. dla Centrum Logistycznego w Gorzyczkach, które rozwój ma gwarantowany przez położenie przy autostradzie A1, lecz byłaby dopełnieniem i rozwinięciem całej infrastruktury logistycznej w naszym regionie.

– Z racji pominięcia Granicznych Meandrów Odry przy realizacji projektu kanał nie jest zagrożeniem dla obszarów Natury 2000, ale może być nawet kolejnym fundamentem pod rozwój turystyki w regionie. Dla porównania Kanał Gliwicki służy również jako trasa dla promów turystycznych.

Konferencja z udziałem mediów, zarówno polskich jak i czeskich, była podzielona na dwie części. Rozpoczęła się po stronie polskiej na starym przejściu granicznym Chałupki – Bohumin. Podczas konferencji na której obecni byli przedstawiciele wszystkich samorządów, których projekt budowy kanału dotyczy, padły deklaracje, zarówno ze strony polskiej jak i czeskiej, o pełnym zaangażowaniu się i współpracy przy realizacji przedsięwzięcia jakim jest budowa kanału, który w przyszłości połączy Dunaj, Odrę i Łabę, a czeskiej stronie da dostęp do portu w Szczecinie drogą wodną, śródlądową. Następnie konferencja przeniosła się na stronę czeską do Bohumina, gdzie zaprezentowano też inne warianty budowy kanału.

(oprac. wk, źródło: UG Krzyżanowice)