W poniedziałek 23 września startuje Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Na ten czas zaplanowano kilkadziesiąt szkoleń, seminariów i konsultacji, nie tylko z ekspertami ZUS, ale również z innych instytucji i organizacji wspierających przedsiębiorców.  Wyjątkowym wydarzeniem będzie debata ekspercka zorganizowana 25 września w siedzibie Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS to prawdziwe święto biznesu, zarówno dla tych, co swoje firmy prowadzą od lat, jak również dla osób zamierzających rozpocząć przygodę z własnym biznesem.

Temat przewodni tegorocznej akcji to „Zatrudniam legalnie-pracuję legalnie. Masz wybór”. Przez pięć dni, od 23 do 27 września będziemy promować legalne formy zatrudniania pracowników oraz korzyści z tym związane.

– Oddziały ZUS w województwie śląskim przygotowały naprawdę wyjątkową ofertę dla naszych klientów, bo oprócz wiedzy z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, rozliczania z fiskusem, będą także informacje z zakresu ulg i umorzeń, jak tez dofinansowania do działań związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, na rzecz ochrony środowiska, a także rozwoju firmy. Co więcej niektóre szkolenia to praktyczna wiedza z zakresu marketingu i PR, zarówno dla małych, jak i dużych firm. Oferta jest niezwykle bogata i każdy biznesmen znajdzie coś dla siebie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Podczas tegorocznych wydarzeń sporo informacji dotyczyć będzie delegowania pracowników do pracy za granicą, ale też zatrudniania cudzoziemców, rozliczania za nich składek, a także uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Temat jest o tyle istotny, bo obecnie w województwie śląskim pracuje blisko 55 tys. cudzoziemców, głównie zza wschodniej granicy. 

Dodatkowo, 25 września, w godz. od 11.00 do 13.30, chorzowski oddział ZUS wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach organizuje debatę ekspercką „Demografia, nauka, rynek pracy w świetle nowych technologii i ich wpływ na system ubezpieczeń społecznych”. Podczas tego spotkania paneliści dyskutować będą o przyszłości biznesu w zmieniającej się rzeczywistości, także z uwzględnieniem zaawansowanych technologii i robotyzacji. W przyszłości gros prac, które dotychczas wykonują ludzie, będzie zastępowana pracą maszyny. Wobec takich prognoz istnieją obawy, że rynek pracy dla ludzi się skurczy, to w konsekwencji rodzi obawy o przyszłość systemu ubezpieczeń społecznych.

Czy słuszne? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas debaty. Wśród prelegentów naukowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji zajmujących się także badaniem rynku, tj. Paweł Jaroszek – Członek Zarządu ZUS, Przemysław Grzywa, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. Politechnika Śląska w Gliwicach, Izabela Domogała – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Grażyna Witkowska – Z-ca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach, Grzegorz Sikorski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Maciej Kaszyca – Dyrektor AKE- Robotics w Katowicach, dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz – prof. AWSB – Rektor Akademii WSB.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Tygodniu Przedsiębiorcy ZUS w województwie śląskim. Szczegółowy harmonogram wydarzeń organizowanych przez oddziały ZUS na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce Tydzień Przedsiębiorcy.

(ZUS)

ZOBACZ TAKŻE