20 września po przylocie samolotu z Aten funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali mężczyznę, który jak się okazało, posługiwał się paszportem należącym do innej osoby.

Wprawdzie cudzoziemiec okazał ważny pakistański paszport wraz z zamieszczonym w nim greckim tytułem pobytowym ważnym przez najbliższe 6 lat, jednakże dokumenty nie należały do niego. Widniały w bazach Systemu Informacyjnego Schengen jako dokumenty utracone. Ponadto strona personalizacyjna paszportu została wymieniona.

W toku czynności służbowych ustalono, że Pakistańczyk nabył w Atenach przerobiony dokument paszportowy oraz bilet do Polski za kwotę 1 500 euro. Krajem docelowym, do którego zmierzał była Hiszpania, gdzie przebywają jego znajomi.

Mężczyzna usłyszał zarzuty posłużenia się przerobionym dokumentem jako autentycznym oraz przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się tożsamością innej osoby.

Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby wynoszący 1 rok. Decyzją sądu cudzoziemiec zostanie umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

(oprac. wk, źródło: ŚlOSG w Raciborzu, fot. pixabay.com/Skitterphoto)