Pracownia informatyczna w szkole powinna zagwarantować maksimum niezawodności oraz komfortu eksploatacji. Istotne jest to, aby proces administracji nie zajmował dużej ilości czasu. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo poufnych danych.

Nie każdy wie, że kilkanaście tradycyjnych PC-ów może zostać zastąpiona jednym urządzeniem. Terminal to sprzęt o niewielkich gabarytach, który zapewnia szeroki zakres funkcjonalności. Niska awaryjność stanowi niezaprzeczalny atut – niezawodna sieć komputerowa jest szczególnie ważna w placówkach edukacyjnych, ale nie tylko. Poniżej przedstawiono najważniejsze atuty omawianego rozwiązania.

1. Brak nadprogramowych kosztów

Pracownia terminalowa jest tania we wdrożeniu, a dodatkowo nie generuje ona dodatkowych kosztów. To świetna opcja dla obiektów, które nie posiadają zbyt dużego budżetu. Warto także wspomnieć o niższych kosztach utrzymania. Jedno urządzenie pobiera o wiele mniej prądu, niż kilkanaście komputerów. Bezpośrednio wpływa to na wysokość rachunków za energię. Sieć informatyczna może składać się z wielu stanowisk roboczych, więc nie ma potrzeby inwestowania w kilka terminali.

Źródło: https://pracowniaterminalowa.pl/

2. Intuicyjna obsługa

Kolejną zaletą pracowni terminalowej jest prosta i niekłopotliwa obsługa. Zarządzenie nie wymaga szczególnych umiejętności. Intuicyjne administrowanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Warto wiedzieć, że niezbędne programy muszą zostać zainstalowane tylko raz. Administrator może udzielać dostępu do wybranych zasobów wspólnego dysku. Ponadto, otrzymuje on dostęp do poszczególnych stanowisk pracy, co pozwala monitorować aktywność uczniów w czasie rzeczywistym.

3. Brak uciążliwego hałasu

Terminal umożliwia stworzenie ergonomicznej pracowni, która zapewni oczekiwany poziom wygody oraz swobody eksploatacji. Wspomniane urządzenie nie generuje uciążliwego hałasu, który mógłby zakłócić spokój osób przebywających w pomieszczeniu. Plusem jest również fakt, że terminal nie wytwarza ciepła, tak jak tradycyjne komputery. Dobroczynnie wpływa to na mikroklimat panujący w danym wnętrzu. Korzyści są szczególnie odczuwalne w przypadku sal o małym metrażu. Nie można również nie wspomnieć o oszczędności przestrzeni – omawiany sprzęt nie zajmuje dużej ilości miejsca.

4. Autorski firmware

Pracownia terminalowa zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Omawiane urządzenie nie posiada klasycznego systemu operacyjnego, a jedynie autorski firmware. Nie ma konieczności instalacji programu antywirusowego. System informatyczny nie jest narażony na działanie wirusów czy też ataków hakerskich.