Wielu przedsiębiorców w poszukiwaniu niższych kosztów i bardziej przyjaznego systemu podatkowego i biurokratycznego wędruje do Anglii. Czy otwarcie oddziału polskiej firmy w UK to dobry pomysł?

Polscy przedsiębiorcy zakładają spółki LTD, żeby mieć m.in. wyższą kwotę wolną od podatku, wyższy próg płacenia podatku VAT oraz uniknąć konieczności płacenia ubezpieczenia społecznego do ZUS.

Jednak nie każdy może korzystać z tych atutów. Przedsiębiorca musi spełnić konkretne wymagania, żeby prowadzić z Polski firmę w UK. Jednym z rozwiązań jest otwarcie oddziału firmy w Wielkiej Brytanii. To może być dobry pomysł na połączenie prowadzenia biznesu w Polsce i UK. Jak otworzyć oddział i kiedy przyniesie to korzyści – o tym piszemy niżej.

Oddział polskiej firmy w UK – na jaki zasadach może działać

Rejestracja spółki LTD ma wiele zalet, ale żeby z nich skorzystać należy przestrzegać zasad. Jedną z nich jest ograniczenie w zatrudnieniu na umowę o pracę lub umowę zlecenie pracowników w Polsce.

To może komplikować sytuację polskiego przedsiębiorcy, choć z drugiej strony dopuszczalne są umowy B2B lub o dzieło. Innym rozwiązaniem jest model: polska firma, oddział w Anglii. Jednak czy jest on korzystny? Opłacalność otwierania oddziału polskiej firmy w Wielkiej Brytanii – pod względem podatkowym – zależy od statusu jaki będzie miał tenże oddział. Rzecz rozbija się o status tzw. zakładu podatkowego.

Jeśli oddział będzie zakładem podatkowym, czyli stałą placówką, która umożliwia przedsiębiorcy prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, to właściciel oddziału ma prawo prowadzić rozliczenia podatkowe oddziału zgodne z brytyjskim systemem.

Co trzeba zrobić, żeby oddział firmy był zakładem podatkowym? Jak łatwo się domyślić, nie dzieje się to z automatu. Przedsiębiorca musi dopilnować kilku formalności:

  • wyznaczyć osobę, która będzie reprezentować interesy oddziału,
  • prowadzić odrębną księgowość,
  • umożliwić korzystania z oznaczenia oddziału oraz nazwy przedsiębiorcy polskiego.

Jak wygląda wyznaczenie przedstawiciela filii? Właściciel robi to pisemnie, a potem składa w Companies House statut działalności gospodarczej/umowę spółki. Uwaga! Dokument musi być przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego. W niektórych przypadkach urzędnicy proszą również o wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Oddział spółki działający w Anglii powinien mieć odpowiednie oznakowanie w nazwie, wskazujące na swój status. Konieczne jest również prowadzenie odrębnej księgowości dla filii. O czym należy jeszcze pamiętać? Polski przedsiębiorca powinien informować Companies House o wszelkich zmianach w działalności brytyjskiego oddziału firmy. Jeśli oddział nie będzie miał statusu zakładu podatkowego, to właściciel firmy rozliczy się z polskim fiskusem.

Pomimo Brexitu, Wielka Brytania nadal jest krajem atrakcyjnym dla właścicieli firm, którzy szukają przyjaznych przepisów i dobrych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, ale też nowych klientów i brytyjskiego rynku zbytu. Osoby, które chcą zarejestrować spółkę LTD lub otworzyć oddział swojej firmy, powinny sprawdzić bazę wiedzy na ten temat.

(artykuł sponsorowany)