Już w najbliższą sobotę 5 września Narodowe Czytanie! Podczas tegorocznej akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W bibliotece przy Kasprowicza 12 będzie można tego dnia złożyć pamiątkowy stempel na przyniesionym egzemplarzu lektury oraz wysłuchać fragmentów utworu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W kolejnych latach czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego i Nowele polskie

Teraz czas na „Balladynę” Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W akcję tradycyjnie włączy się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, która zachęca szczególnie w najbliższych dniach do wypożyczania i czytania „Balladyny” i innych dzieł Juliusza Słowackiego a także do przyniesienia w sobotę 5 września w godz. 9-15 własnych egzemplarzy lektur i złożenia w nich pamiątkowej pieczęci. Tego dnia w bibliotece przy Kasprowicza 12 odbywać się będzie także II Raciborski Festiwal Gier Planszowych w ramach którego planowane jest głośne czytanie fragmentów „Balladyny”.

(oprac. wk, źródło: MiPBP w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE