Jako czynny urzędnik i to na stanowisku kierowniczym szef raciborskiej oświaty Krzysztof Żychski nadal pozostaje przedsiębiorcą. Prawa co prawda nie łamie, ale – na co zwrócił uwagę podczas ostatniej sesji rady miasta Marek Labus – prowadzenie działalności gospodarczej może kolidować z pełnieniem funkcji publicznej. 

Krzysztof Żychski jest bodajże jedynym naczelnikiem w historii raciborskiego samorządu, który jednocześnie sprawuje kierownicze stanowisko w ratuszu i prowadzi firmę – zauważył Marek Labus. Wątpliwości budzi w szczególności fakt, że jedną z działalności biznesowych sternika miejskiej oświaty jest zarządzanie nieruchomościami (obok m.in. produkcji odzieży wierzchniej takiej jak ubranka dla niemowlaków, śpiochy czy śliniaki) , a Żychski odpowiada przecież za gospodarowanie budynkami raciborskich szkół. Jako przykład może posłużyć wynajmowana prywatnemu podmiotowi część SP 4.

Krzysztof Żychski nie łamie prawa. Ustawodawca dopuszcza bowiem możliwość prowadzenia przedsiębiorstwa i pełnienia stanowisk publicznych m.in. urzędnikom, którzy nie mają upoważnienia prezydenta do wystawiania decyzji administracyjnych. Takim argumentem w kontekście wątpliwości dotyczących naczelnika oświaty posługuje się prezydent Dariusz Polowy, nie dostrzegając żadnych kolizji interesów czy nieścisłości.

Żychski nie musi także składać oświadczenia majątkowego.

Przypomnijmy, naczelnikiem WEKiS został 1 marca 2019 roku. Pokonał sześciu kandydatów, mimo iż w porównaniu do kilku z nich nie miał żadnego doświadczenia w prowadzeniu spraw oświatowych. Nigdy nie zajmował publicznych stanowisk, a jego jedynym epizodem samorządowym było zasiadanie w Miejskiej Komisji Wyborczej z ramienia KWW Dariusz Polowy – Racibórz może być wielki. Warto dodać, że komisji konkursowej, która dała mu kierownicze stanowisko, przewodniczył właśnie prezydent Polowy.

Jak podały wówczas służby prasowe raciborskiego magistratu: „Komisję konkursową przekonał swoją wizją prowadzenia wydziału. – Poza doświadczeniem zawodowym i kierunkowym wykształceniem, za panem Żychskim przemawiało jego menadżerskie podejście do zadań wydziału oświaty – wyjaśnia prezydent Raciborza Dariusz Polowy. – Cieszę się, że w urzędzie pojawi się człowiek nowy, ze świeżym podejściem do rozwiązywania problemów – dodał.”

Na stronie Urzędu Miasta w Raciborzu znalazł się także życiorys nowego naczelnika: Krzysztof Żychski ma 42. lata i jest raciborzaninem od urodzenia. Ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu, specjalizował się na kierunku Zarządzanie i Ekonomika Oświaty. Zawodowo jest przedsiębiorcą. Przez 20 lat prowadził własną działalność gospodarczą i zatrudniał prawie 30 pracowników. Prywatnie ma dwójkę dzieci i razem z ich mamą mieszkają w Markowicach.

Wojciech Kowalczyk

ZOBACZ TAKŻE